Ağrılı kadınlar: Savaş devam ediyorsa ekonomik kriz de devam edecektir

  • 09:04 13 Ekim 2019
  • Emek/Ekonomi
AĞRI - Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış nedeniyle pazardan eli boş dönen kadınlar, “Emekli maaşımız zaten vergiye, faturalara gidiyor. Krize sebep olan savaştır ve hemen sona erdirilmelidir” dedi. 
 
Türkiye’nin son yıllarda en can yakıcı sorunlarından biri de zamlar ve ekonomik kriz. Asgari ücretle ya da emekli maaşıyla geçinenler, işsizler alışveriş yapamaz duruma geldi. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde pazar alışverişine gelen ev emekçisi kadınlar, ekonomik krizin savaşlardan kaynaklandığını ve bir örneğinin de bugün, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük gerçekleşen operasyon olduğunu vurguladı. 
 
En son elektriğe yapılan yüzde 14,9 oranındaki zamma tepki gösteren kadınlar, “Aldığımız maaş vergilere gediyor. Ekonomik krizin son bulması için savaşların da son bulması gerekiyor” dedi. 
 
‘Her gün yeni bir zam’
 
Emekli maaşıyla geçindiğini ve ekonomik krizin kendilerini çok etkilediğini belirten Sedirye Atakan, pazardan eli boş döndüğünü ifade etti. Fiyatların düşmesini beklerken her gün yeni bir zamla karşılaştıklarını söyleyen Sedirye, “Eskiden olsaydı 20 TL’ye istediğimizi alırdık fakat şu an hiçbir şey alamıyoruz. Bir oğlum çalışarak evi geçindiriyordu o da 22 yıldır ceza evinde suçsuz tutuklu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, perişanız. En son elektriğe zam getirildi. Bekliyoruz bakalım daha ne kadar zam duyacağız.  Emekli maaşıyla zaten elektrik, kira parasını ancak ödüyoruz. Bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi. 
 
‘Savaşlar durdurulmalı’
 
Zerife Dindarik ise eşiyle birlikte sadece emekli maaşla geçindiklerini belirterek, şunları dile getirdi: “Her şey çok pahalı. Temel ihtiyaçlarımız olan gıdaya ve elektriğe zam getirildi. Krizden önce pazardan çok rahat alışveriş yapabiliyorduk. Hükümet başımızı yaktı. Zar zor bu yaşama tutunmaya çalışıyoruz. Derhal krize sebep olan savaşların durdurulması lazım.”
 
‘Para yoksa hayatta yok’
 
Nazire Yılmaz ise, “Özde pazar alışverişine geldik fakat sözde kaldı” diye tepki gösterdi. Sebze ve meyve almaya geldiğini ancak sadece domates alabildiğini ifade eden Nazire, “Krizden önce pazara el arabasıyla geliyordum. Her yıl turşu yapardım bu yıl yapamıyorum. Para yok. Şimdi sadece ihtiyacımızı gücümüzün yettiği kadar alabiliyoruz” diye konuştu. 
 
‘Artan faturaları ödeyemiyorum’
 
Çocuklarına bakmak zorunda olduğunu belirten Senay Samur da, “Zengin fakirin durumundan anlamıyor” dedi. 50 TL’ye yaptığı alışverişi artık yapamadığını söyleyen Senay, “Çorap bile 10 TL. Elektrik faturası üst üste binmiş bekletiyoruz ödeyemiyoruz.  Artık bu krizin kalkması ve halkın rahatlaması gerekiyor” dedi. 
 
‘Savaş derhal son bulmalı’
 
Filiz Turgut ise kiracı olduğunu söyleyerek, “Kirayı ödeyemiyoruz, ihtiyaçlarımızı alamıyoruz. Ekonomik kriz hükümetin başlatmış olduğu savaşlardan kaynaklı. Bu savaşlara derhal son verilmesi gerekiyor” diye vurguladı.