Saldırıya uğrayan Reyhan Kara: Benim mücadelem bir hak arayışıdır

  • 10:49 13 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Esenyurt'ta tazminatı verilmeden işten atılan ve işyeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada şirket sahibinin saldırısına uğrayan Reyhan Kara, “Benim mücadelem bir hak arayışıdır. Vazgeçmeyeceğim” dedi. 
 
Esenyurt'ta bulunan bir tekstilde ihbar ve 2 buçuk yıllık kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkarılan Reyhan Kara, 11 Kasım’da işyeri önünde basın açıklaması yapmak istediği sırada işverenin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında Reyhan başına isabet eden taş ile yaralandı. Yaşadığı saldırıyı ve uğradığı hak ihlalini anlatan Reyhan, “Benim mücadelem bir hak arayışıdır” dedi. 
 
‘Kadın emekçiler haklarını savunmalı’
 
Talebini 2 buçuk senelik kıdem tazminatının, 2 aylık sigortasının ve 8 günlük yevmiyesinin ödenmesi olduğunu ifade eden Reyhan, “Emekçileri güçsüz buldukları için kendilerinde bu hakları buluyorlar. Bundan sonra hukuki süreç devam edecek, haklarım için sonuna kadar gideceğim” diye belirtti. Haksızlığa uğradığını ifade eden Reyhan, özellikle kadın emekçilerin haklarını savunması gerektiğini belirtti. 
 
‘Mücadeleyi daha güçlü hale getirmeliyiz’
 
Hukuki haklarını savunmak için basın açıklaması yapmak istediğini söyleyen Reyhan, “Basın açıklaması sırasında, kimsenin hakkını gasp etmememize rağmen sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldık. Ben kadın bir emekçi olarak bir daha böyle şeylerin yaşanmaması için haklarımızın anayasal güvence altına alınmasını istiyorum. Çünkü biz emekçiler sürekli olarak bu tür saldırılar ile karşılaşıyoruz” dedi. Bu tarz saldırılara karşı örgütlenmenin önemli olduğunu belirten Reyhan, “Emekçilerin haklarını gasp edenlere karşı mücadeleyi daha da güçlü hale getirmemiz gerekiyor. Benimle dayanışma içinde olan kadınlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Arzu Çerkezoğlu: Bu durumu değiştirmek ülkeyi yönetenlerin sorumluluğunda
 
Reyhan’a destek vererek yaşadığı saldırıyı kınayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaşanan saldırının hak arama mücadelesine karşı tahammülsüzlüğün göstergesi olduğunu belirterek,  “Bugün işverenler işçilerin en temel haklarına bu kadar rahat saldırabiliyorlarsa her türlü haksız ve hukuksuz çalışma rejimini sürdürebiliyorsa her şeyden önce bu durumu değiştirmek ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı.
 
‘Arkadaşımızın yanında olacağız’
 
Esenyurt’un küçük ve orta ölçekli işletmelerin yoğun olduğu bir bölge olduğunu vurgulayan Arzu, “Esenyurt’ta bu tür olaylar ilk defa yaşanmıyor, daha öncede bu tür olaylar yaşandı. Ama burada arkadaşımızın kadın bir işçi olarak gösterdiği direnç ve cesaret önemlidir. Biz bu olayın kamuoyu nezdinde bilinmesi ve gereken hesabın sorulması için arkadaşımızın hukuki bütün süreçlerinde yanında olacağız” diye konuştu.