Behiye’nin işlediği kanaviçeler Avrupa’ya ihraç ediliyor

  • 09:10 4 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA -  Geleneksel bir el sanatı olan kanaviçe ile geçimini sağlayan Behiye Erdoğan, farklı ülkelerden de sipariş alıyor. Kadınlarla birlikte üretim yaptıklarını belirten Behiye’nin çok sayıda da öğrencisi var. 
 
Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan Behiye Erdoğan (58), unutulmaya yüz tutan kanaviçeler yapıyor. Zor bir tekniği olan kanaviçe, diğer nakış işlemelerine göre daha şık bir görünümüyle ilgi çekiyor. Çapraz işleme olarak bilinen kanaviçe, kare desenli ya da düz kumaş üzerine yapılan bir işleme. Normal kumaşlar üzerine de etamin olarak uygulanabilen kanaviçe işi aynı zamanda kasnak denilen bir aparatın kumaşı gerdirmesi ile de yapılabiliyor. 
 
'Öğrencilerime de destek veriyorum'
 
Çocukluğunda kanaviçe öğrenen Behiye, bu işle geçimini sağlıyor. El işlerinde kendisini geliştiren Behiye, İstanbul’da ve birçok şehirde seminerlere katılarak ders verecek bir ustalığa sahip. Kanaviçenin 100-150 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirten Behiye, “Kadınların yıllardan beri işlediği bir gelenektir. Adana’da genellikle Kozan'da daha çok yaygın olarak yapılıyor. Çok geniş çaplı bir şekilde çalışıyoruz. Çok fazla çeşit var. Çanta, sırt çantaları, cüzdanlar, namazlıklar, telefon kaplarını iğne oyası ile işliyoruz. Ayrıca eski ürünleri değerlendiriyoruz ama ben daha çok yeni şeyler yapmaya özen gösteriyorum. Hep yeni şeyler işlemek istiyorum. Öğrencilerime de büyük bir destek veriyorum, iş buluyorum ve sattıkları ürünler ile para kazanmaları için destek oluyorum” sözlerini kullandı. 
 
'Kadın dayanışması ile yapıyoruz’ 
 
Her kesimden kadınla birlikte dayanışma içerisinde bu işi yaptıklarını kaydeden Behiye, “Aramızda üniversite öğrencileri var, iğneyi ipliğe geçiremiyorken çabalayıp iyi bir düzeye geliyorlar. Mesela bir çantayı yapmak için 20 gün uğraştığımız oluyor bazen. Zaman yetmediği için öğrencilerle beraber yapıyoruz. Bu da dayanışmayı arttırıyor. Çantanın kenar dikişlerini biz yapıyoruz fermuar ve çanta dikişlerini başka arkadaşlar yapıyor. Bu şekilde herkes kazanıyor. Hep beraber bir işin ucundan tutup yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
'Başka ülkelerden sipariş alıyoruz’ 
 
Kanaviçenin özel ilgi ve emek verilerek yapılması gerektiğini vurgulayan Behiye, “Ne kadar zahmetli olsa da çok seviyorum. Kurdelelerden çiçekler yapıyorum bunları Ukrayna'ya satıyorum ve birçok yerden özel siparişler de alıyoruz. Onları da elimizden geldiği kadar yolluyoruz. Almanya'dan birçok kadın duymuş ve ilgilerini çektiğinden kanaviçelerimizden istiyorlar. Çok özel günlerde gelin çiçeği de hazırlıyorum. Gerçekten emek isteyen bir iş” diye konuştu.