Dünyaca ünlü Van kahvaltısı ekonomik krizden nasibini aldı

  • 09:01 9 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
Zeynep Durgut
 
VAN - Dünyaca ünlü Van kahvaltısı da ekonomik krizden nasibini aldı.Otlu peynir başta olmak üzere zeytin, yumurta, süt ve süt ürünlerine yapılan zamlardan kaynaklı kahvaltı çeşitlerinde azalmaya giden kahvaltıcılar, “İşler durdu” diyor. 
 
Tarihi kentle özdeşleşen ve 2014 yılında gerçekleştirilen "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" etkinliğinde rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Van kahvaltısı da ekonomik krizden nasibini aldı. Otlu peynir başta olmak üzere zeytin, yumurta, süt ve süt ürünlerine yapılan zamlardan kaynaklı kahvaltılık ürün alamayan kahvaltıcılar, zamlardan şikayetçi.  
 
Bölgede yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan otlu peynir, yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen karakovan balı, un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan "murtuğa" ve bölgeye özgü tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan "kavut" gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, kentin tanıtımında önemli rol oynuyor. Kentteki kahvaltı merkezlerinde yılların birikimine sahip ustalarca, yöreye özgü ürünlerle hazırlanan kahvaltı, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin vazgeçilmezleri arasından.  
 
‘Kahvaltının çeşidinde azalma oldu’
 
Kahvaltı salonunda çalışan Yüsra İlhan, zamların çeşitliliği azalttığını belirterek, “Geçen yıllara oranla bu yıl çok zorlanıyoruz. Süt ürünlerine ve kahvaltılık ürünlere yapılan zamlardan kaynaklı kahvaltının çeşidinde azalma oldu. İşler eskisi gibi değil. Eskiden Van kahvaltısına yoğun ilgi vardı ama bu yıl pahalı olduğundan kaynaklı eski ilgiyi görmüyor. Kahvaltı fiyatları hiç düşmedi ve değişmedi. Yazın dışarıdan gelen turistlerden kaynaklı işimiz kışa oranla daha iyi. Van kahvaltısının olmazsa olmazı otlu peynirdir. Ama otlu peynirin fiyatı da uçmuş ve almakta zorluk çekiyoruz. Sebzenin fiyatı da pahalı olduğundan kaynaklı alamıyoruz bu da bizi etkiledi” dedi.  
 
‘Kahvaltı da ekonomik krizden nasibini aldı’
 
Kahvaltı salonu işleten Elanur Güler de kahvaltı ürünlerine yapılan zamlardan kaynaklı işlerinin durduğunu söyleyerek, “Biz 4 kadın kahvaltı salonunu işletiyoruz. Van da bu işi yapmak oldukça zordu ama biz burayı açarak bir nevi kadına yönelik bu algıları da kırmış olduk. Sıfır sermaye ile kahvaltı salonunu açtık. İlk günlerde çok zorlandık ama daha sonra toparladık. Ama ekonomik krizden bizler de nasibimizi aldık. Bizi de çok kötü etkiledi. Özellikle peynir almakta çok zorluk çekiyoruz. Peynirin kilosu 40-50 TL’ye kadar vardı. Sebzeye yapılan zamlar tadı da etkiliyor. Van kahvaltısı tamamıyla doğal ürünlerden hazırlanıyor. Ama ülkedeki ekonomik kriz meşhur Van kahvaltısını da etkiledi ve çok çeşitlilikten az çeşitliliğe düştü” diye belirtti.