Ekonomik kriz, hayallerini yarım bırakmasına sebep olacak

  • 09:05 17 Şubat 2020
  • Emek/Ekonomi
Şehriban Abi
 
VAN - Atık malzemelere yeniden hayat veren Kadriye Kurt, “Ben burayı açarken çok ilgi görecek umuduyla açtım. Kirasını çıkaramadığımız için dükkânı kapatmayı düşünüyorum. Hayaller bile bazen yetmiyor” diyor.
 
Tüketim kültürü ile doğaya bırakılan atıklar, ekolojik tahribatlara yol açarken, son dönemlerde, atık maddeler geri dönüşüm ile tekrar kullanıma uygun eşyalara, objelere, süs eşyalarına dönüştürülüyor. Geri dönüşüm fikri ile yola çıkanlardan biri de Kadriye Kurt. Van’ın Erciş ilçesinde açtığı mekânda atık malzemeleri değerlendiren Kadriye Kurt, geri dönüşüm ürünleri ile geçimini de sağlıyor.
 
Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu El Sanatları bölümünden mezun olan Kadriye, geri dönüşüm merakının küçük yaşlarda başladığını ve bu nedenle el sanatları bölümünü okuduğunu söylüyor. Fakat Kadriye, ekonomik krizden dolayı dükkânını kapatmamak için ayrıca mücadele ediyor.
 
‘Her şeyi dönüştürebiliyorum’
 
El sanatlarına olan ilgisinin çocuk yaşta başladığını ifade eden Kadriye, yine çocukluğundan bu yana kullanılmayan, atık eşyaları dönüştürdüğünü dile getiriyor. Kadriye, “Büyüdüğüm ortamda çok fazla imkânım yoktu. Böyle olduğu için sürekli bir şeyleri dönüştürüyor ve farklı şeyleri ortaya çıkarıyordum ve öyle de kullanırdık. Okulda da kıyafetlerime sürekli bir şeyler ekleyip öyle kullanıyordum. Bunun üzerine lise sonrası el sanatları bölümünü okumaya karar verdim ve büyük bir zevkle okudum. Geri dönüşümü bir hocamın dönüştürme becerilerinden öğrendim. Şu anda da her şeyi dönüştürebiliyorum” diyor.
 
Yumurta kabuğundan gül, kartonlardan fotoğraf çerçevesi…
 
Kadriye geri dönüşümde tasarımı dükkanında, malzemeleri dönüşüme hazır duruma getirme işini de evde gerçekleştirdiğini belirtiyor. Kadriye, yaptığı işi şu cümlelerle anlatıyor: “Burada kişilerin isteği üzerine kök boyalardan yapılan otantik çanta, eski kumaşlardan ve tahtadan takı kutuları, namazlık, yatak örtüsü, çamaşır kutuları, küçük çivi ve renkli iplerle tahta üzerinde resimler yapıyorum.  Kırık çamları eriterek kolye yapıyorum. Ayrıca el işlemeli çeyiz malzemeleri, yumurta kabuğundan boyanmış güller ve kartondan yapılan kalıplarla kapı süsleri, fotoğraf çerçeveleri yaparken aynı zamanda evde hazırladığım bitkisel ürünlerden oda kokuları hazırlıyorum. Dönüştürülen malzemeler en fazla iki gün içerisinde müşteriye teslim ediliyor.”
 
‘Verdiğim emeğin karşılığını alamıyorum’
 
Ürün dönüştürme işinde kendi geçimini sağlayamadığını belirten Kadriye, dükkan kirasının yüksek olmasının da geçimini zorlaştırdığını kaydediyor. Emek vererek açığa çıkardığı ürünlerin fiyatının yüksek bulunduğunu söyleyen Kadriye, “Fakat bu ürünler hazır veya fabrikadan çıkan ürünler değil. Bunları kendim yaparak bin bir emek veriyorum. Bir türlü işime verdiğim emeği anlatamadım. Çünkü her yerde hazır ürün var. Hazır ürün olunca da biz bir yerlere varamıyoruz” ifadelerine yer veriyor.
 
‘Dükkânı kapatma noktasına geldim’
 
Kadriye, ekonomik kriz nedeniyle kirasını dahi çıkaramadığını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Ben burayı açarken çok ilgi görecek umuduyla açtım. Çünkü bütün ürünler dönüştürülerek tasarlanıyor. Kirasını çıkaramadığımız için dükkânı kapatmayı düşünüyorum. Öyle bir noktaya geldim. Hayaller bile bazen yetmiyor.”