Dağlarda beslediği keçilerin sütüyle geçimini sağlamaya çalışıyor

  • 09:03 28 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Karaisalı’nın sarp dağlarında otlattığı keçilerin sütüyle evini geçindirmeye çalışan Nurcan Aslan, “Güneşten önce uyanıp, geceye kadar çalışıyorum ama hayvanlara yem almakta dahi güçlük çekiyorum, fiyatlar çok yüksek” diyor. 
 
Bereketli topraklarında her ürünün yetiştiriciliğinin yapıldığı Çukurova, bin bir hikaye saklıyor bağrında. Pamukta, narenciye bahçelerinde binlerce el çapa sallarken, binlercesi de dağların yamacında hayvancılıkla uğraşıyor. Adana’nın çevre ilçelerinden biri olan Karaisalı, sarp dağları ve doğasının güzelliğiyle biliniyor. Karaisalı Cevizli köyünde yaşayanlar da hayvancılık ve tarımla uğraşıyor. Yoğun bir emek isteyen bu işler kadınların omuzlarına yüklenmiş durumda. 
 
‘Keçiler olmasa aç kalırız’ 
 
Gecesini gündüzünü çalışarak geçiren Nurcan Aslan, annesini çocuk yaşta kaybettiği için tüm işleri yüklenmek zorunda kalmış . “Yaşlı ve hasta bir babam var onunla kalıyorum” diyen Nurcan, hem evin işleriyle ilgileniyor hem de keçilerine bakıyor. Çok zorlansa da yapacak başka bir şey olmadığını belirten Nurcan, “Bu keçiler de olmasa aç kalırız, hiçbir gelirimiz yok. Hayvanların sütü sayesinde geçiniyoruz. Köyde benim gibi birçok kadın aynı işi yapıyor. Çok zorlu bir iş ve gerçekten çok emek istiyor” diyor.  
 
‘Güneş doğmadan uyanıyoruz’ 
 
Keçilerini çok sevdiğini söyleyen Nurcan bir gününü şöyle anlatıyor: “Her sabah güneş doğmadan uyanırım, ahıra gidip keçileri sağarım. Sonra babamla ilgilenirim. Kahvaltısını verdikten sonra keçileri meraya çıkarırım. Keçilere bakmak çok zor çünkü çok hareketli hayvanlar. Koyun gibi uysal değiller. Sürekli bir yerlere kaçıp duruyorlar. Buralar genellikle dağlık ve keçiler dağlara tırmanmayı seviyorlar. Saatlerce inmelerini bekliyorum. Bazen çok inatçı oluyorlar.” 
 
‘Yem, saman çok pahalı’
 
Yorucu bir günün ardından akşam bir kez daha keçileri sağan Nurcan, “Genellikle günde iki kez keçilerin sütünü sağıyorum ama yavruları küçükse bir kez sağıyorum. 26 keçim var ama süt veren 18 keçim var. Bunlardan günde 12 kilo süt elde ediyorum. Sütü ve yaptığım peyniri satıyorum. Peynirin kilosunu 36 TL’ye satıyorum. Hem kendi geçimimizi bu parayla yapıyoruz hem de keçilerin ihtiyaçlarını alıyorum. Yem, saman çok pahalı” olduğunu sözlerine ekliyor.