Xurs'da tütün hasadı için hazırlıklar başladı

  • 09:04 8 Ağustos 2020
  • Emek/Ekonomi
MARDİN - Kızıltepe'nin Xurs Vadisi'nde sıralı tarlalarda yer alan ve kalitesi ile tanınan Xurs tütününün hasadı için hazırlıklar başladı. Toplanmasından işlenmesine kadar kadınların büyük emek verdiği tütün köylülerin geçim kaynağı haline geldi.
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki Xurs Vadisi'nde bulunan tarlalarda yıllardır yapılan tütün hasadı için bu yıl da hazırlıklara başlandı. Birden çok köyün birleşiminden ortaya çıkan vadiye ziyarete gelenlerin gözüne ilk olarak tütün tarlaları çarpıyor. Vadide yaşayan yurttaşların temel geçim kaynağı olan tütünün sonbaharda yapılacak hasadı için hazırlıklara başlayan kadınlar sabah saatlerinde gittikleri tütün tarlasından akşam dönüyor. Toplamasından işlenmesine kadar büyük emek harcayan kadınlar bu dönemde tarlada tütünün sigarasını içerek tütün yapraklarını iplere geçiriyor.
 
Tarladan pazara emek
 
Vadide bulunan köyde yaşayan Hedo Aslan, sabah 04.00 sıralarında ailesi ile birlikte tütün tarlasına geliyor. Sabah saatlerinde topladıkları yaprakları bir çadırın altına koyan Hedo, burada biraz nemlenen yaprakları daha sonra iplerden geçirerek tahta direklere asıyor. Yıllardır yaptıkları işin zorluğunu unuttuklarını söyleyen Hedo, tütünün yapım aşamasını şöyle anlatıyor: " Toplayıp iplere geçirilen tütün yaprakları bir ağaç dalına asıldıktan sonra güneş altında sararmaya bırakıyoruz. Kurumaya bırakılan tütün yapraklarını zaman zaman bir avuç su ile ıslatıyoruz. Bu işlem bittikten sonra da tütünü paket haline getirip kıyılmak üzere köylerdeki makineden geçiriyoruz."
 
'Sabah geldiğimiz tarladan akşam çıkıyoruz’
 
İşin başından sonuna kadar kadınların büyük bir emek harcadığını ifade eden Hedo, "Toplamadan tut iplere geçirmeye kadar her alanda kadınlar daha çok çalışıyor. Sabah geldiğimiz tarladan akşam çıkıyoruz. Elimiz tütün yapraklarından kapkara oluyor. Ama artık alıştık. Çocukluğumuzdan beri bu işi yapıyoruz. Bunu yapmazsak geçimimizi sağlayamayız. Şimdi kurutmaya başlayıp sonbahara doğru da hasadını yapıyoruz. Her işte olduğu gibi en çok emeği kadınlar veriyor" diyor.
 
'Xurs tütünü herkesin ilgi odağı'
 
Hedo, Xurs tütünü için şunları söylüyor: "Buranın tütünü hem sağlıklı hem de kalitelidir. O yüzden herkes tarafından biliniyor. Ekerken de sularken ya da toplarken de temiz yapıyoruz işimizi. En çok emeği biz veriyoruz satışı da çok oluyor ama tüccarlar bizden daha çok kazanıyor. Emeğimizin yarısını bile alamıyoruz. Ama her sene ekmeye ve tütün yapmaya devam ediyoruz."