Bu fırında hem kadın hem de sosyal dayanışma var

  • 09:04 9 Ağustos 2020
  • Emek/Ekonomi
KOBANÊ - Kobanê’deki kadın fırınında ekmek bir ücret karşılığı satılmıyor. Bu fırın hem savaş bölgelerinden göç etmiş hem de yoksul aileler için ücretsiz ekmek üretiyor hem de 15 kadına istihdam sağlıyor.
 
İsviçreli yardım kuruluşu AVC tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kantonunda üç yıl önce açılan kadın fırını Nanê Jiyanê, bölgenin önemli dayanışma noktalarından biri oldu. Savaş bölgelerinden göç eden ve Kobanê’de bulunan dar gelirli ailelere destek amacıyla açılan fırın, aynı zamanda kadınlara iş imkanı sunuyor.
 
Kadın fırınında 15 kadın sabah saat 07.00 ile öğlen 13.00 saatleri arasında çalışıyor. Fırında günlük oalrak üretilen yaklaşık 2 bin 800 ekmek ise ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.
 
‘Yaşamın her alanında kadınlar var’
 
Fırında çalışan kadınlardan biri olan Leyla Elî, 07.00-13.00 arası olan çalışma saatlerinin pandemiden dolayı 06.00-11.00 olarak değiştiğini ifade ediyor. Yaptıkları ekmekleri ücret karşılığı satmadıklarının altını çizen Leyla, savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalanlara ve yoksul ailelere verdiklerini söylüyor. Leyla, “Yardıma muhtaç olduğunu öğrendiğimiz ailelere, kart veriyoruz. Günlük ekmek almaya gelen aileler kartlarını gösterdikten sonra ihtiyacı olan ekmeği alabiliyor. Burada çalışan kadınlar evlerinin ekonomilerini sağlıyor. Yani bu fırın hem kadınlar için hem de yoksul aileler için bir dayanışma alanı. Eskiden kadının fırında çalışması ayıp görülürken, kadın şimdi yaşamın her alanında yer almakta ve kendi geçimini sağlamakta” diyor.
 
‘Birbirimize yoldaş olduk’
 
Fırında çalışan kadınlarla güçlü bir bağ kurduklarını belirten Leyla, şunları söylüyor: “Burada hepimiz aynı acıyı yaşadığımız için hem dert ortağı olmuşuz hem de yaşamın her alanında birbirimize yardım eden yoldaşlar olmuşuz. Çalışma yerine geldiğimizde hepimiz sıkıntılarımızı dışarda bırakıp, güler yüzle iş başına geçiyoruz. İster istemez çalışmada zorlanmalar yaşanmakta. Hem ev işleri hem de fırında çalışmak zor olabiliyor. Kadınlar günün yarısını fırında geçirirken, yarısını da evde ev işleri ile geçiyor. Yazın sıcaklık derecesi arttığı için fırının içi dışarıya göre iki kat daha sıcak oluyor bu da bizi zorluyor. Fakat her ne kadar zorlansak da kendi emeğimizin karşılığını alınca yaşadığımız zorlanmayı unutuyoruz. Umut ediyorum ki bütün kadınlar hiç kimseye muhtaç olmamak için yaşamın her alanında çalışıp kendi ekonomik sistemlerini güçlendirirler.”