İSİG: 3’ü kadın 164 işçi yaşamını yitirdi

  • 13:28 12 Ağustos 2020
  • Emek/Ekonomi
HABER MERKEZİ - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nce hazırlanan rapora göre, Temmuz ayında en az 7'si çocuk, 3’ü kadın  164 işçi işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Temmuz ayına dair iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, Temmuz ayı içerisinde en az 3’ü kadın  164 işçi yaşamını yitirdi. Ölümler en fazla tarım, inşaat, taşımacılık, kimya, metal, madencilik, enerji, belediye/genel işler, gıda, sağlık, güvenlik, tekstil ve ticaret/büro işkollarında meydana geldiği belirtildi.
 
Raporda Lübnan’ın Beyrut Liman’ında meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı da paylaşıldı. 
 
Temmuz ayında en az 164 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği açıklanan raporda, 2020 yılının ilk 7 ayında iş cinayetlerinde en az bin 98 işçinin yaşamını yitirdiği vurgulandı. Yaşamını yitiren işçilerle ilgili ise şu bilgiler paylaşıldı: 
 
“*164 emekçinin 140’ı ücretli (işçi ve memur), 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.
 
* Ölenlerin 3’ü kadın işçi, 161’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, kimya ve sağlık işkollarında gerçekleşti.
 
* 7 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, tekstil ve ticaret işkolunda gerçekleşti.
 
* Ölenlerin yaş ortalamasına baktığımızda: Kendi nam ve hesabına çalışanlar (çiftçi ve esnaf) 51 yaş, ücretliler (işçi ve memur) 39 yaş.
 
* 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 43 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ile tarım, gıda, kimya, büro, metal, inşaat, enerji, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve genel işler işçileri.
 
* 6 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: 5’i Suriyeli ve 1’i Afganistanlı.
 
* Ölen işçilerin 7’si sendikalı. Sendikalı işçiler tarım, madencilik, inşaat ve belediye işkollarında çalışıyordu.
 
* Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, kimya, metal, madencilik, enerji, belediye/genel işler, gıda, sağlık, güvenlik, tekstil ve ticaret/büro işkollarında meydana geldi.
 
* En fazla ölüm nedenleri sırasıyla ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme, elektrik çarpması, Covid-19, patlama/yanma, kalp krizi, zehirlenme/boğulma ve şiddet.”