Ekonomide vatandaşın hissettiği: Yoksulluk, kriz, buhran

  • 09:02 9 Eylül 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Ekonomik kriz derinleştikçe yurttaşlar pazardan elleri boş dönüyor. Esnaf ise masraflarını bile karşılayamamaktan şikayetçi. 
 
Ekonomik kriz gün geçtikçe daha da derinleşerek artmaya devam ediyor. Hükümetin ekonomik vaatleri ve ekonomik gelişmelerin halka olumlu yansıyacağına dönük söylemleri ise halk tarafından inandırıcı bulunmuyor. En son Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,"Yakın dönemde toparlanmanın, ekonominin tüm paydaşları, vatandaşlarımız nezdinde ciddi şekilde hissedilmeye başlandığına şahit olacağız" Sözlerini sarf etmiş ve sosyal medyadan “Hissettiğimiz yoksulluk, kriz, kaos” denilerek tepki çekmişti.
 
Van’ın İpekyolu İlçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde kurulan Cuma pazarı alışverişine gelen kadınlara mikrofon uzatarak ekonomik krizi sorduk. Kadınlar, tek poşetle evlerine döndüklerini söylerken, esnaf ise günü kurtaramadığını belirtiyor.
 
‘Faturaları zar zor ödeyebiliyorum’
 
“Yaşam çok zor geçim daha zor” diyen Azize Özkaçmaz, pazarda sebzelerin pahalı olduğunu ve pazardan aldığı 2 kilo bamya ve bir kilo biber poşetini göstererek, “Yaşanan bu ekonomik krizden kaynaklı zor bir yaşam sürdürüyoruz. Bu yıl kış hazırlığı yapamadım evde az kişi yaşamamıza rağmen zar zor geçimimizi sağlıyoruz. Kiracı değilim ama elektrik, su faturalarını zar zor ödeyebiliyorum” diye belirtti. 
 
‘Pazara 10 lira ile geldim’
 
Pazara 10 Tl ile geldiğini söyleyen Zinnet Cengiz, “Pazardan hiç bir şey alamadım ne bir maaşım var nede bir işçimiz var hiçbir şekilde dilediğim bir şeyi alamıyorum bahar bitmek üzere kışı nasıl geçireceğimi düşünüyorum çocuklarım çalışıyor ancak günlük zar zor idame ediyoruz” dedi.
 
‘Akşama kadar 10 bardak mısır satabiliyorum’
 
Yaklaşık dört haftadır ailesinin geçimini sağlamak için pazarda haşlanmış mısır sattığını belirten Zeynep Karaca’da ekonomik krizin her yeri sardığını belirtti. Zeynep, “Halk zor durumda hele ki evde sadece bir kişi çalışıyorsa daha çok krizden etkileniyor. Özellikle kiracı olan ve kalabalık aileler daha çok zorlanıyordur eminim. Ben geçimimi sağlamak için pazarda çalışmaya karar verdim tek isteğim bu ekonomik krizin bir an önce ortadan kalkması. Kadınlarda çalışsın ve ekonomisini sağlasın ben ilk başladığımda erkekler tarafından kötü bakışlarla karşılaştım. Burada akşama kadar ayakta mücadele veriyorum akşam eve bir ekmek götürebilmek için.  Mısırları pazara getirebilmek için nakliyeci tutuyorum, tekrar eve gitmek için nakliyeci tutuyorum. Akşama kadar en fazla 30 TL kazancım oluyor ve 10 bardak mısır satabiliyorum” diye konuştu.
 
‘Sadece eşofman alabildim’
 
Pazar alışverişine gelen Asya Orhan ise yalnız bir eşofman alabildiğini ifade etti. Her yıl kış hazırlığı yapabildiğini ancak bu yıl hiçbir sebze alamadığından hazırlıkta yapamadığını dile getirdi.