Kadınlar için yeni istihdam alanı: Lice Kadın Kooperatifi

  • 09:05 22 Ekim 2020
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Lice’de 5 ev emekçisi kadının girişimiyle kurulan Lice Kadın Kooperatifi, şimdilerde 25 kadına istihdam sağlıyor. Kooperatifte çalışan kadınlar ürünlerinin oldukça rağbet gördüğünü kaydederek, pandeminin kendilerini de etkilediğini vurguluyor.  
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde eylül 2019’da beş ev emekçisi kadının bir araya gelerek kurduğu Lice Kadın Kooperatifi, 25 kadına istihdam alanı oldu. Kooperatif ilk olarak ev salçası üreterek işe başladı. Ardından sebze kurutmalıkları, turşu, reçel kavurma gibi gıda ürünlerini üretti. Tekstil ve süt ürünleri alanında da üretim yapan kadınlar pandeminin kendilerini de etkilediğini belirtiyor. 
 
Ürünlere rağbet çok 
 
Başlangıçta domates salçası ile işe başladıklarını söyleyen kooperatif kurucularından Leylan Karakeçi, şu anda 25'e yakın kadının kooperatifte çalıştığını kaydediyor. Leylan, kurutmalıklardan sonra tekstil atölyesini oluşturduklarını, daha sonra peynir üretmeye başladıklarını vurguluyor. Leylan, tekstil atölyesinin aktif olduğunu da dile getiriyor. Bu yıl yeniden kurutmalık yaptıklarını ve hepsini sattıklarını dile getiren Leylan, "Birkaç güne kadar turşularımızı yapacağız. Dağlardan yetişen kekik, nane ve papatyayı toplayıp kurutuyoruz. Ürünlerimiz Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir'e gidiyor. Diyarbakır'da da satıyoruz. İlk dönemde Diyarbakır merkezde bazı lokantalar destek amaçlı turşularımızı aldı. Daha sonra beğendikleri için yeniden sipariş verdiler. Bu yıl da aradılar yüklü sipariş verdiler" sözleriyle ürünlerinin rağbet gördüğünü anlatıyor. 
 
'Pandemiden dolayı üç ay üretim yapamadık'
 
Pandeminin kendilerini etkilediğini belirten Leylan, "Üç ay çalışamadık. Pandemi nedeniyle peynir yerimizi geç açtık. Hem maddi hem manevi olarak etkiledi bizi.  Ancak şu anda yeniden üretime başladık. Aktif  çalışıyoruz. Tekstil atölyesinde maske ve hastane önlükleri diktik. Çarşaf nevresim takımları dikiyoruz. Peynirimizi ürettiğimiz yerde kurutmalıklarımızı yaptık. Sipariş üzerine gönderiyoruz. Sosyal medya hesaplarımız var. Daha çok hesaplarımız üzerinden sipariş alıyoruz" diye konuşuyor. 
 
'Kadınların ilgisi yoğun'
 
Kooperatifin yoğun ilgi gördüğünün altını çizen Leylan, kısa zamanda güzel işlere imza attıklarını söylüyor. Ürünleri satın alanlardan da olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Leylan, “Pandemi olmasaydı biraz daha erken başlasaydık biraz daha büyürdü kooperatif. Önümüzdeki süreçte alanı biraz açmak istiyoruz. Daha fazla kadının dahil olması için alan açmaya çalışacağız. Şimdi iyi ki kooperatifi kurduk ve evden çıktık’ diyoruz. Bir şeyler yapabileceğimize biz de inandık. Gelip çalışmak isteyen çok kadın var. Küçük küçük adımlarla ilerliyoruz. Daha genişleyip büyüyeceğimize inanıyorum" diyor. 
 
'Kooperatif kadınlar için önemli bir alan'
 
4 aydır tekstil atölyesinde çalışan Aliye Tekin de şu anda maske ve tulum diktiklerini aktarıyor. Daha fazla sipariş almak istediklerini ifade eden Aliye, "Normalde ev kadınıyım ama kendi paramı kazanmak istiyorum. Siparişler az olduğu için tekstil atölyesinde çalışan bütün kadınlar gelmiyor. Kadınların ortak çalıştığı bir yer ve bu nedenle dayanışma olmalı. Sipariş olmadığında boş duruyoruz. Lice küçük bir yer. Çalışabileceğimiz alanlar yok. Erkekler, gençler, kadınlar hepsi işsiz. Burası kadınlar için önemli bir alan. Ayakta durması çok önemli. Kooperatifin devam etmesi gerekiyor. Benim çevremde bir kaç kadın kooperatife gelince haberdar oldum. Ben de çalışmak istediğimi söyledim. Sonrasında da kabul edildim. Daha önce de dikiş yapmayı biliyordum” diyerek kooperatifte işe başlama sürecini anlatıyor.