Yüksekova esnafı: Kiramızı bile ödeyemeyecek durumdayız

  • 09:04 29 Kasım 2020
  • Emek/Ekonomi
HAKKARİ - Pandemi ile beraber derinleşen ekonomik kriz nedeniyle geçinemediklerini söyleyen Yüksekova esnafı, kiralarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini söyledi. 
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi, Türkiye ve bölge kentlerinde yoğun bir şekilde görülüyor. Pandemi ile birlikte derinleşen ekonomik kriz ise en fazla esnafları etkiliyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki esnaflar da krizden dolayı tepkili. 
 
İlçedeki esnaflardan Cahide Önver, işlerinin pandemiden önce iyi ancak sonrasında kötüleştiğini söyledi. Günlük kazanç ile masraflarını karşılayamadığını kaydeden Cahide, “Bir anneyim, iki çocuğa bakıyorum. İşlerimizde hiçbir şekilde ilerleme kaydedemiyoruz. Bu konuda ciddi sorunlar yaşıyoruz. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını doğru düzgün karşılayamayacak şekilde düştük. Bu sadece beni değil, bütün Yüksekova’yı, belki de Türkiye’yi kapsayan bir durum ve fazla göz önünde bulundurulmuyor. İnsanlar artık kiralarını bile ödeyemeyecek duruma geldiler” dedi. 
 
‘Kiramızı ödeyemiyoruz’
 
Devlet destekli bazı yöntemler söz konusu olduğunu ama bunun da geri ödemesinin fazlasıyla kendilerini zor durumda bırakacağını belirten Cahide, krizin hem işine hem de yaşamına olan etkisini şu sözlerle özetledi: “Ben iki çocuğumu okula gönderebilmek adına birçok zorluk yaşıyorum. Bu konuda ne yapılır bilmiyorum ama Yüksekovalı esnaflarımız zor durumda. İşlerimiz hiçbir şekilde iyi değil. Dolar bir inip bir yükseliyor. Bu bizi gerçekten çok etkiliyor. Bir düzenin sağlanması lazım, çünkü bizler de esnafız, yeri geliyor kiramızı ödeyemiyoruz, çocuklarımıza bakamıyoruz. Bu konuda gerçekten sıkıntıdayız.”
 
‘Doların düşüp yükselmesi bizi etkiliyor’
 
Pandemi ve krizden dolayı kiralarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini söyleyen esnaf Serap Aydın da, yaşadığı zorluğu şu şekilde anlattı: “Pandemiden önce 4 çalışan arkadaşım vardı, şu an yalnızım. Bu krizden ve pandemiden dolayı bu sıkıntıları yaşıyoruz. Kira ödemekte zorlanıyoruz. Dükkanımın masraflarını karşılamakta zorlanıyorum. Sadece ben değil bütün esnaflar zor durumda. İnsanların kaygısı var, gelip oturamıyorlar bir şeyler yiyip içemiyorlar. Kendi açımdan söylüyorum, ben bu krizden bayağı etkilendim, pandemiden dolayı ve doların düşüp yükselmesi de etkiliyor.”
 
‘Devletten herhangi bir yardım almadık’
 
Pandemiden önce günlük bin TL kazancı olduğunu şimdi ise 200 TL civarında bir kazancı olduğunu kaydeden Serap, “Ev kiramı alıp dükkanın kirasını ve aidatını ödemeye çalışıyorum. Ciddi bir kriz var, esnaflar gerçekten zor durumda. Bunun üstesinden nasıl geleceklerini bilmiyorlar. Devletten herhangi bir yardım almadık. Bunun geri dönüşümü de var, çünkü bu krediyi alırsak geri ödeme krizi de var” diye konuştu.