Kadınlardan Vestel’e boykot çağrısı

  • 15:53 29 Kasım 2020
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Vestel fabrikasında çalışan üyelerinin Covid-19 vakalarına ve ölümlere dikkat çektiği için işten çıkarıldığını söyleyen İşçi Kadın Meclisleri, taleplerinin karşılanıncaya kadar herkesi fabrikanın mallarının boykot etmeye çağırdı.
 
İşçi Kadın Meclisleri, Manisa’da Vestel fabrikasında çalışan üyelerine dönük fabrikanın uygulamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, fabrikada yaklaşık bin pozitif vakanın olduğu, 7 işçinin de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği paylaşıldı. Konuya dair yapılan açıklamaların ardından fabrika yönetiminin yaptığı açıklamayla, önlemleri artırdığını deklere ettiği anımsatılan açıklamada, “Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçi arkadaşımızı işten attı. Bu süreçte işten atılan üyemiz için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyemiz ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı. Vestel'in tutarsızlığı da hakkını arayan işçileri susturma çabası da işte ortada” denildi.
 
‘Üye oldukları için atıldılar’
 
İşçilerin, işçi meclislerine üye oldukları için işten atıldıklarının kaydedildiği açıklamada, “Koronavirüs koşullarında önlem almadan işçilerin çalıştırılmasına itiraz eden üyelerimiz sonuna kadar haklıdır. Haksız olan işçileri türlü bahanelerle işten atan Vestel yönetimidir. Vestel yönetimi, salgında yaşam hakkını arayan işçilerle uğraşmayı bırakarak salgına karşı önlemlerini almalıdır. Salgın günlerinde kadın işçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunlar da kadınların eşitlik mücadelesinin bir parçasıdır. Salgında tüm işçilerin ölümle burun buruna yaşadığını görüyoruz. Patronlar işçilere, ya ücretsiz izin ile sefalet ya da önlemsiz çalışma diyorlar” ifadelerine yer verildi.
 
Gerçekler ortaya çıktı
 
Üyelerinin duyarlılığı nedeniyle üstü örtülmek istenen gerçeklerin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, “Önlemler Vestel’in işçilere jesti değildi. Yerine getirmediği sorumluluğuydu. Patronlar, bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi. Mücadele edeceğiz. Vestel yönetimi ve sahibi Zorlu Holding; İstanbul Sözleşmesi tartışmalarında ve 8 Mart’larda kadın istihdamından dem vuruyordu. Anlatılan ve uygulanan arasındaki bu ikiyüzlülüğü herkes görmelidir” denildi.
 
Boykot çağrısı
 
“Kadınları hak aradıkları için işten atanlar İstanbul Sözleşmesi’nin tam karşısındadır” denilen açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Kadınları salgında işten atanlar, kadınların güç kaybetmesine bizzat sebep olanlardır. Kadınların çalışma yaşamından koparanlar, hakkını aradığında bastırmak isteyenler kadınların yanında olamaz. Biz sahte açıklamaların değil işçinin tarafındayız. İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz hakkını alana kadar Vestel'in yakasındayız. Atılan işçiler işe geri alınacak. Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek. İşçiler Covid-19’dan korunacak. Bu üç hedefe ulaşana kadar tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye davet ediyoruz.”
 
Ne olmuştu?
 
Vestel fabrikasında koronavirüs (Covid-19) vakalarının artışı ve ölümlere dikkat çekmek için İşçi Kadın Meclisleri’nin yaptığı basın açıklamasına katılan fabrika işçisi Yeliz Kurt işten atılmıştı. Fabrika tarafından işine son verilen Yeliz, bu uygulama nedeniyle fabrikaya dava açtı. Dava sürecinde kendisine şahitlik eden Tuğba Esentürk ise çalıştığı fabrika tarafından İzmir’e gönderilmek üzere önüne dilekçe konulmuş, duruma itiraz eden Tuğba 22 Ekim’de işten atılmıştı.