'Halkın enflasyonu açıklananın iki katı'

  • 09:04 14 Ocak 2021
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - TÜİK’in enflasyon rakamları ile kadınların hesabı tutmadı. Emekli Şahibe Gerçek, enflasyonun, açıklananın en az iki katı olduğunu yaptığı alışveriş ile gözler önüne serdi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı enflasyonu verilerine göre enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda yüzde 14,60 oldu. Ancak bu rakamlar alışverişe giden kadınların hesabı ile yine tutmadı. Alışverişe çıkan kadınların ortaya çıkardığı enflasyon açıklananın en az iki katı.
 
Emekli maaşıyla evini geçindirmeye çalışan Şahibe Gerçek’in (60) aynı yerden aynı ürünleri düzenli olarak aldığı aylık alışverişine bu kez  “halkın gerçek enflasyonunu yerinde ölçmek” amacıyla bizler de eşlik ettik. Şahibe Ekim’de 523 lira ödediği aynı ürünlere, Kasım’da 558, Aralık’ta 578 lira ödedi. Böylece son 3 ayda market fiyatlarının yüzde 14, pazar ürünlerinin ise yüzde 21 zamlandığına bizzat alışveriş ile şahit oldu.
 
‘Benim enflasyonum açıklananın en az iki katı’
 
Yaptıkları hesapla TÜİK’i geride bırakan Şahibe, “Hesaplamalar nereye göre yapılıyor, biz de orada alışveriş yapalım” sözleriyle tepki gösterdi. Şahibe, “Enflasyon yüzde 14,6 olabilir mi? Benim enflasyonum açıklananın en az iki katı. Hükümet asgari ücrete zam yaptı diye övünüyor. İşte hesap ortada. 3 ayda yüzde 21 zam gelmiş. Halk ne şartlarda alışveriş yapıyor, ne alıp alamıyor, poşetlerinde ne var bilsinler istiyorum” dedi.
 
‘Doğalgaz faturasını ödeyemediğim için soğukta oturuyorum’
 
Halkın alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Şahibe, özellikle emeklilerin ölüme terk edildiğini kaydetti. Eline aldığı elektrik, su, doğalgaz faturası ile bankadan aldığı kredi borcu nedeniyle evine gelen icra kağıdını gösteren Şahibe, “Doğalgaz faturamı ödeyemediğim için soğukta oturuyorum. Aldığım emekli maaşıyla faturaları mı ödeyeyim, kızımı mı okutayım, her gün zamlanan mutfak ihtiyaçlarını mı alayım? Emekli maaşları bile eşit ve adil değil. Söze ne hacet, halkın durumu ortada” ifadelerini kullandı.