Meslek Fabrikası direnişçileri somut bir adım bekliyor

  • 09:03 19 Ocak 2021
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın
 
İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron şirketlere karşı kalıcı iş talebinde direnen eğitim emekçileri, somut bir adım atılana kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirtti.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Meslek Fabrikası’nda (Meslek Okulu) farklı alanlarda uzmanlıkları olan eğitim emekçilerinin kalıcı iş talebiyle 28 Aralık 2020 tarihinde başlattıkları direnişleri devam ediyor. Direnişçilerin İzmir Büyükşehir Belediye Bakanı Tunç Soyer’le yaptığı görüşmede, belediye başkanı konuyla ilgileneceğini söylemişti. Eğitim emekçileri ise talepleri karşılanana dek direnmekte kararlı.
 
‘İşsizlikle baş başayız’
 
Daimi iş, daimi sigorta taleplerinin devam ettiğini söyleyen Meslek Fabrikası direnişçilerinden Sevda Anlı, taşeronun aradan kalkmasını istediklerini belirtti. Daha önce talepleri için Tunç Soyer’e ulaşmaya çalıştıkları halde buna engel olunduğunu kaydeden Sevda, “Bizler burada bekliyoruz ama somut bir sonuç elde etmek istiyoruz. Evlerimize gitmek istemiyoruz. Çünkü işsizlikle baş başayız. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. İlk ağızdan duymak istiyoruz. Hala taleplerimiz aynı. Çocuklarımızı bırakıp geliyoruz, hakkımız için. Bizler okuduk, onca yıldır çalıştık. Meslek Fabrikası’ndaki işimizi çok seviyoruz. Bizim gayemiz temelli devamlı meslek fabrikası sınıflarımızda derslerimizi anlatmak. Daimi sigorta istediğimiz için buradayız ne kadar değerlendirme aşamasında olsa da biz bu değerlendirmeyi duymak istiyoruz. Somut bir cevap bekliyoruz burada duymak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Direnişi bitirirsek unutuluruz’
 
Meslek Fabrikası iletişim öğretmenlerinden bir direnişçi de Tunç Soyer’in belediye önünde beklememelerini talep ettiğini aktararak, “Ama yapacak başka bir şeyimiz yok. Bu soğukta, yağmurda somut bir şey bekliyoruz. Şu tarihte şöyle bir çözüm bulacağım desin gidelim ama şu anda somut bir şey yok ve buradan gidersek unutulacağımızı düşünüyorum. Biz de bu soğukta burada kalmayı istemiyoruz” dedi.
 
Çocukların velayeti için daimi istihdam isteniyor
 
Meslek Fabrikaları eğitmenlerinden güzellik ve saç bakım öğretmeni bir başka direnişçi ise “taşeron sistem ile emeklerine üçüncü kişilerin ortak olmasına karşı olduklarını” belirterek şunları söyledi: “Herkesin burada olmasının nedeni var. Benim 3 buçuk yaşında ikizlerim var ve onların benimle birlikte olmasını istiyorum. Eşimle boşanma aşamasındayız. Çocuklarım çok küçük. Anne yanında yaşasın istiyorum. Bunun için de daimi bir sigortamın olması gerekiyor, mahkemenin çocukları bana vermesi için. Yılın 12 ayında istihdam edilmem gerekiyor.”