İTO'dan Cumartesi Anneleri'ne insan hakları, barış ve demokrasi ödülü

  • 20:49 23 Mayıs 2019
  • Güncel
İSTANBUL - İTO tarafından her yıl düzenlenen İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödül’ü Cumartesi Anneleri’ne verildi.
 
İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından her yıl düzenlenen ve diş hekimi Sevinç Özgüner anısına verilen ‘İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödül ve Anma Töreni’ni bu yıl da gerçekleştirildi. İTO’nun Cağaloğlu’nda bulunan şubelerinde gerçekleştiren ödül törenine Cumartesi Anneleri, hekimler ve çok sayıda kişi katıldı. Bu yılki insan hakları, barış ve demokrasi ödülü Cumartesi Anneleri’ne verildi.
 
İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu Yürütücüsü Eş Sözcüsü Ayşe Saral, Türkiye’nin Cumartesi Anneleri ile buluşmanın önemli olduğunu belirtti. Cumartesi annelerinin tarihi geçmişini anlatan Ayşe, “Tarihsel bir mekan olan Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri ile bir kez daha tarihsellik kazandı. Geçmişle hesaplaşma ve adaletin tesisi için en temel unsurlarından biri hafızanın yeniden inşası ile mümkündür. Asıl hedef bir daha asla tekrarlanmasıdır” dedi.
 
’17 binin üzerinde faili meçhul yaşandı’
 
Dişhekimi Sevinç Özgüner’in hayatını anlatan sinevizyonun ardından TTB Merkez Yürütme Üyesi Dr. Samet Mengüç söz aldı. “Bir kadının, bir hekimin ve bir devrimcinin katledilmesinin 39 yılında hasretle anıyorum” diyerek söze başlayan Samet, “Güç nerden gelir. Devlet denen aygıttan gelir. 1990’larda 17 binin üzerinde faili meçhul yaşandı. Faili çok net belli eylemler gerçekleştirildi. İyi tarafta olan insanlar ahlak, hak, adalet ve onur kavramlarını ön plana çıkararak mücadele eden Sevinç Özgüneri saygıyla selamlıyor ve anıyorum” diye konuştu.
 
‘Hepsinin faili belliydi’
 
İTO Genel Sekreteri Osman Öztürk de, Sevinç Özgüneri katliamına ilişkin o dönemde yaşananları anlatarak, Sevinç’in ve gözaltında kaybedilen ve bugün hala Cumartesi Anneleri’nin aradığı çocuklarının boşuna ölmediğini belirtti. “Hepsinin faili belliydi” diyen Osman, “Kaybettiğimiz insanlara ve cumartesi annelerinin anılarına sahip çıkmak onların mücadelesine sahip çıkmaktır. Bundan sonra bu duygu ve politik tutumla mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.
 
‘Bu zihniyet devam ediyor’
 
İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay ise, Sevinç’in kendileri için değerli bir meslektaş olduğunu söyledi. O dönemin karanlık sürecini ve koşullarını anlatan Turhan şöyle konuştu: “Sevinç’in evine girerek vahşice öldürdüler. Bu vahşi bir tablodur. Hala da bu zihniyet devam ediyor. Bugün demokrasinin, adaletin, hukukun olmadığı ve insan haklarının savunulamadığı bir dönemde yaşıyoruz.”
 
‘Demokrasi ortadan kalktı’
 
Türkiye’de hala o zihniyetin devam ettiğini vurgulayan Turhan, “Bugün de demokrasiden bahsetmek mümkün mü?” diye sordu. Turhan, askeri yönetimlerinden ve darbelerden sonra demokrasiye bir türlü geçemediklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “10 yıldır ülke tek bir kişi tarafından yönetiliyor. Demokrasi ortadan kalktı. Yargı erkleri tek bir kişiye bağlandı. İktidar açısından seçimler artık bir anlam ifade etmiyor. Muhalefetin yapabileceği bir şey yok. Sevinç Özgüner meslektaşımızdan bahsetmek yerine bunlardan bahsettim. Türkiye insanının insan ve hak mücadelesi için kahramanca mücadele ederek sürekli hedef olmuştur. “
 
‘Cumartesi Anneleri’ni selamlıyorum’
 
Eskiden bu yana değişen bir şey olmadığını ifade eden Turhan, “Bugün hala aynı durumdayız. Gazeteciler, milletvekilleri, akademisyenler cezaevinde. İnsan hakları barış ve demokrasi ödülü veren arkadaşlarımı kutluyorum. Cumartesi Anneleri’ni saygıyla selamlıyorum” diye belirtti. 
 
‘Teşekkür ediyoruz’
 
Cumartesi Anneleri adına konuşan Jiyan Tosun, ödülün kendileri için büyük bir anlamı olduğunu söyledi. Tosun, “Bizim için pek çok anlamı olan Sevinç Özgüner adına insan hakları, barış ve demokrasi ödüllüne layık gördüğü için, bizi bu ödülle onurlandıran Türk Tabipler Birliğine teşekkür ediyoruz” dedi.
 
‘Biz kazanacağız’
 
Jiyan, “Sevinç Özgüner de gözaltında kaybedilenler gibi umudun ve barışın elçisiydi. Antigone’den bu yana adalet sesimizi kimse kısamaz. İhtiyacımız olan tek şey umudumuzu yitirmemek. Vicdan kazanacak biz kazanacağız” diye konuştu.
 
Cumartesi Anneleri’ne ödülü TTB adına Gencay Gürsoy verdi. Gencay, Cumartesi Anneleri’ne ödülü verdiği için gurur duyduğunu sözlerine ekledi.