HDP'li ve CHP'li kadınlar seçim bildirisi dağıttı

  • 15:37 15 Haziran 2019
  • Güncel
İSTANBUL - HDP ve CHP’li kadınların Taksim Meydanı’nda seçim bildirisi dağıtımı, polislerin tüm engellemelerine rağmen coşkulu bir şekilde geçti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi kadınlar, Taksim’de bulunan Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. CHP’li kadınlar “Her şey çok güzel olacak” yazılı tişörtlerle katıldığı etkinliğe, çok sayıda kadının yanı sıra HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de destek verdi. 
 
Kadınlar ellerinde “Kadınlar Birlikte Güçlü, Eşitlik İçin, Halklarımız İçin, Seçimlerimiz İçin Nöbetteyiz” bildirileri ile Taksim Meydanı’nda yürüyüş gerçekleştirdi.
 
Kadınlar yürüyüş boyunca “Jin, jiyan, azadi”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadın temsiliyetini yok sayanlara oy yok”, “Her şey çok güzel olacak” sloganları attı. Alkış ve sloganlarla bildiri dağıtan kadınların önü Taksim Meydanı'nda sivil polisler tarafından kesildi. Kadınların yürüyüş yapmasının yasak olduğunu söyleyen polisler, yürümeleri halinde müdahale edeceklerini belirtti.
 
'Etkinliğimizi engelleyemezsiniz'
 
Polisin tüm tehdit ve engellemelerine rağmen kadınların bildiri dağıtımına ısrar etmesi üzerine emniyet amiri, “Valilik tarafından Taksim Meydanı’nda sloganlarla yürüyüş yapmak yasak” dedi. Duruma tepki gösteren kadınlar “Zaten her şey kadınlara yasak. Bu yasakların kalkması için alandayız. Seçim çalışmaları kapsamında bildiri dağıtıyoruz. Etkinliğimizi engelleyemezsiniz” dedi. Kadınların sözlerine güvenlik şube amiri, “Siyasi partiler seçim çalışmaları yapabilir. Onun dışında herhangi bir etkinlik yasak” dedi.
 
Yapılan görüşmeler sonrasında kadınlar bildirilerini dağıtmaya devam etti. Kadınlara yolda yürüyen birçok yurttaş da alkışlarla eşlik etti. Kadınlar bildiri dağıtımı ardından alkışlarla dağıldı.