Trabzon’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 7’ye yükseldi

  • 20:08 19 Haziran 2019
  • Güncel
TRABZON - Trabzon'un Araklı ilçesindeki sel ve heyelanda ölenlerin sayısı 7’ye  yükseldi. Kente giden bakanlar ise yaşanan felaketin “doğal” sebeplerden olduğunu iddia etti. 
 
Trabzon'un Araklı ilçesinde dün şiddetli sağanak yağışların ardından santral borusunun patlamasıyla oluşan sel suları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmalar, ağırlıklı olarak dere yatağı ve çevresinde yürütülüyor.
 
Yaşanan gelen sel ve heyelan en çok Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallelerini etkiledi. Bazı evler sele kapıldı. 
 
Bakan felaketin olduğu kente gitti
 
Yaşanan felaket sonrası dün kente giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Arakli Belediyesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şu an itibarıyla en yeni haberimiz 7 ölümüze ulaşmış olduk, 3 kaybı daha aramaktayız. Bildiğiniz üzere bu arama kurtarma faaliyetleri çok hassasiyetle ve yavaş yavaş devam ediliyor. Tabii toprağın altında ve diğer taraflarda aradığımız için bu faaliyetler çok hızlı bir şekilde ilerlemiyor ama şu saat itibarıyla 7 ölümüze ulaşmış olduk" diye konuştu.
 
HES santralinin borusunun patlamasıyla selin şiddetinin büyüdüğü belirtilirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “HES bunun doğuş sebebi değil. HES bunun kurbanı olmuş aşağıda. Yani tamamen doğal bir olay” iddiasında bulundu. 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, sel ve heyelan felaketini tamamen ‘doğal’ sebeplere bağladı. Süleyman Soylu, “HES aşağıda, olay yukarıda. Onun için yukardan, çok tepeden kopan bir parçanın sonucu gelmiş bir heyelan. Arkadaşlarımız yukarda bütün detaylı bilgileri ilettiler ve iki ana aks var, iki ana dereden gelen ve bir yerde yoğunlaşan bir heyelan ve ardından sel ve bu olayın zannediyorum HES onun biraz daha aşağısında” açıklamasını yaptı.
 
Öte yandan Türkiye genelinde gök gürültülü sağanak yağışlar etkili oluyor. Meteoroloji’ye göre yağışlar Cumartesi gününe kadar etkili olacak.