BM Raporu: Kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri

  • 10:20 26 Haziran 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - BM’nin Dünya Kadın İlerleme raporuna göre, kadınlar için en tehlikeli yerlerin başında kendi evleri geliyor. Öyle ki her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından yıllık olarak hazırlanan ve bu seneki başlığı “Değişen Dünyada Aile” olan Dünya Kadın İlerleme raporu yayınlandı. Raporda, kadınlar için en tehlikeli yerlerden birinin kendi evleri olduğu belirtildi.
 
Kadın katlimlarının yüzde 60'ı aile üyelerinden biri tarafından işleniyor
 
2017’de işlenen kadın katliamlarının yüzde 60’a yakınında failin aile üyelerinden biri olduğunu gösteren rapora göre, her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor. 15-49 yaş arasındaki beş kadından biri, en yakınındaki erkeler tarafından fiziksel şiddet veya cinsel istismara maruz bırakıldığını ortaya koyan rapora göre, kadına yönelik şiddet ‘her alanda ve ciddi seviyede’.
 
Raporla ilgili değerlendirmede bulunan BM Kadın Birimi Genel Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Hukukta kadınlara yönelik negatif ayrımcılığın azalması konusunda büyük ilerlemeler görüyoruz ancak beklendiği üzere aile yasalarındaki değişim oldukça yavaş”  diyerek şöyle devam etti: “Aile içi şiddetin şaşırtıcı derecede yaygınlaştığını gösteren istatistikler, kadınlar için en tehlikeli yerlerden birinin evleri olduğunu gösteriyor.”
 
Her 10 ülkeden sadece dördü evlilik içi cinsel saldırıyı suç sayıyor
 
Yine rapora göre her 10 ülkeden sadece dördü evlilik içi cinsel saldırıyı suç olarak tanımlıyor.
 
ABD, Britanya ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu 50’den fazla ülkede kadına evli olduğu erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılması suç sayılırken, Asya’nın büyük çoğunluğunda benzer yasal düzenlemelerin yapılması için kampanyalar yürütülüyor.
 
Pek çok ülkede de erkekler cinsel saldırıda bulundukları kadınlarla evlenerek yargılanmaktan kurtuluyor.
 
Mısırlı kadın hakları aktivisti Marwa Sharafeldin, “Evlilik içi tecavüz, Müslüman ülkelerde aile hukuku açısından çok hassas bir konu” diyor.
 
Kaynak: Euronews