Demokrasi Nöbeti’nde 35’inci gün: Kazandık, kazanmaya devam edeceğiz

  • 16:39 22 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayyımlara karşı Lise Caddesi’nde 35’inci gününde de devam eden “Demokrasi Nöbeti”nde yapılan konuşmalarda “Halk iradesi burada, direniş burada, sonucu da burada alacağız. Bizler özgürlüklerimizi her zaman sokakta kazandık, sokakta kazanmaya devam edeceğiz " denildi. 
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos günü Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyımlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 35’inci gününde gerçekleştirildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde devam eden nöbet öncesi alan, polis bariyerleri ile çevrildi. Nöbete HDP’li milletvekilleri ve yurttaşların yanı sıra HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Antep il ve ilçe yöneticileri, Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu Şube yöneticileri destek ziyaretinde bulundu. Nöbet yerine gelen DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı nöbettekiler tarafından alkışlarla karşılandıktan sonra yerini aldı.
 
‘Yargıyı bir sopa olarak kullanıyorlar’
 
Nöbette ilk olarak konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, gasp edilen halkın iradesi tekrar halka iade edilene kadar mücadelenin devam edeceğini vurguladı. Mahmut, “Hukuksuz bir şekilde her şey bir kaba gücün elinde, yargıyı da bir sopa olarak kullanarak tüm temel değerleri, insanlığa ait hukuku yok etmeye çalışıyor. İki gün önce eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında bir dava açılmış ve bu dava neticesinde fezleke düzenlenmiş, tahliye kararı verilmişti. Ancak AKP-MHP ittifakı kendini yargının yetine koyarak ‘Biz onları serbest bırakamayız’ diyor. O zaman biz de onlara söylüyoruz, o zaman yargıya, hakime, savcıya ne ihtiyaç var? Adliye saraylarına ne ihtiyaç var? Halkı da kandırmaya çalışma, ülkede hukuk varmış gibi de davranma” diye belirtti.
 
‘Halkın iradesi burada’
 
Mahmut Toğrul’un ardından Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu Şubeler adına konuşan Abbas Şahin, Diyarbakır’da kayyıma karşı başlatılan direnişin Türkiye halklarının özgürlük direnişi olduğunu ifade etti. AKP’nin devletin tüm kaynaklarını kullanmasına rağmen gerilediğini söyleyen Abbas, “AKP’de bir çöküş süreci başladı. Bu çöküşü halkın gündeminden çıkarmak için bir kaos ortamı yaratılmaya çalışıldı. Amed, Van ve Mardin halkının iradesini gasp ederek kendisini meşrulaştırmaya çalıştı. Şu an da görüyoruz ki bu meşrulaştırma çabaları boşuna. Çünkü halk iradesi burada, direniş burada, sonucu da burada alacağız. Bizler özgürlüklerimizi her zaman sokakta kazandık, sokakta kazanmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Hukukun rafa kaldırıldığı bir dönemden geçtiklerini dile getiren Abbas, “Şunu iyi biliyoruz, tünelin ucunda ışık görünüyor. Bu direniş burayla sınırlı kalmayacak tüm Türkiye halklarının özgürlük direnişi olacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
Nöbette son olarak konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç ise belediye eşbaşkanları hakkında kovuşturma ve soruşturma olmamasına rağmen hukuksuz bir şekilde görevlerinden alındıklarını, halkın bu hukuksuzluğu asla kabul etmeyeceğini dile getirdi.
 
Nöbet açıklamalardan sonra gerçekleştirilen on dakika oturma eylemi ile sona erdi.