Üniversiteli kadınlardan tacize karşı sosyal medya kampanyası

  • 08:17 15 Ekim 2019
  • Güncel
İZMİR - Ege Üniversitesi’nde yaşanan tacize karşın rektöre ulaşamayan kadınlar, sosyal medyada #egedetacizvar etiketiyle kampanya başlattı. 
 
Ege Üniversitesi Kampüsü içinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurdun yakınlarında, bir kadın,  Aykut Y. İsimli erkek tarafından cinsel tacize maruz bırakıldı.  Tacize karşı kadınlar, Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’a ulaşmaya çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine sosyal medyada kampanya başlattı. 
 
#egedetacizvar hastagi ile Twitter’da kampanya başlatan üniversiteli kadınlar ayrıca rektöre ithafen bir de video hazırladı.
 
Üniversiteli Kadınlar imzasıyla Rektör Necdet Budak’a seslenen kadınlar, söz verilmesine rağmen iş saati bitimine kadar kendilerine ulaşılmadığını söylüyor. 
Üniversiteden farklı kadınların seslendiği videoda öne çıkan cümleler şunlar:
 
“Kendi yurdumuza can güvenliğimizi düşünerek yaşıyoruz her yerde olduğu gibi. 16 Eylül’de Sezen Zambak öldürülürken güvenlikler yoktu. Yüksek Öğretim Kurumu Teşkilat Yönetmeliğine göre yönetimin görevlerinden bir öğrencilerin can güvenliğini sağlamak. Rektör neredeydi. Bundan 4 gün önce barış isteyen kadınların işkenceyle gözaltına alan özel güvenlik Sezen Zambak katledilirken neredeydi? Dün gece kadın arkadaşımız taciz edilirken neredeydi? Tacize karşı sessiz kalmayacağız. Yurt müdürünü ve Ege Üniversitesi rektörünü açıklamaya davet ediyorum.”