Nusaybin Belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

  • 08:30 15 Ekim 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de yapılan ev baskınlarında aralarında Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut'un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük başlatılan askeri operasyonun ardından çatışmaların merkezi haline gelen Mardin’in Nusaybin ilçesinde bu sabah saatlerinde de özel hareket timleri tarafından çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskın düzenlenen adresler arasında, Nusaybin Belediye Eşbaşkanları Semire Nergiz ile Ferhat Kut'un Günebakan (Zorava) kırsal mahallesindeki evi de yer aldı. Her iki eşbaşkan da gözaltına alındı.
 
Kriz masasına baskın belediyede arama
 
Yine, Nusaybin’de yaşanan mağduriyetleri gidermek amacıyla belediye tarafından kurulan "Kriz Merkezi" de baskın düzenlenen adresler arasında yer aldı. Baskın sırasında polisler burada çalışan kişileri darp etti. Polislerin, bir belediye çalışanının burnunu kırdığı, Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Gündüz'ün ise çenesinden yaraladığı öğrenildi.
 
Merkezin kapısını kırarak, maddi hasara neden olan polisler, merkezdeki diğer çalışanları ise yere yatırarak darp etti. Buradaki baskında ise, HDP’li Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı.
 
Gözaltına alınan eşbaşkanlar ve meclis üyesinin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu bildirildi. 3 kişinin Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürülmesi bekleniliyor.
 
Kentteki gözaltı sayısının daha fazla olduğu aktarıldı.
 
Öte yandan, polisler tarafından sabah saatlerinde belediye binasında da arama gerçekleştirildi.