Mülkiyeliler Birliği’nden dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma talebi

  • 17:40 19 Kasım 2019
  • Güncel
ANKARA - Cebeci Kampüsü’nde yaşananlara tepki gösteren Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı ve yönetiminin istifasını, öğrencilere ve akademisyenlere şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ile ülkücü gruplar hakkında derhal soruşturma açılmasını talep etti.
 
Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen ve Rektör Erkan İbiş’in onur konuğu olduğu  “Türkiye'nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumu” başlıklı sempozyuma girmek isteyen öğrencilerin özel güvenlik tarafından coplu saldırıya uğraması ve dışarıdan gelen elli kişilik ülkücü grubun öğrencilere saldırmasının ardından kampüs de gerginlik gün boyu devam etti.  Okulda karşılıklı uzun süren bekleyişin ardından dışarıdan gelen ülkücü grup yerine fakülte öğrencileri okuldan taksi ile çıkarıldı. Bu sırada yaşanan arbedede polis öğrencilere plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Olayı takip eden gazetecilere de ülkücü grup tarafından saldırı gerçekleşirken, polis gazetecileri Genel Bilgi Tarama (GBT) uygulamasından geçirdi.
 
Cebeci Kampüsü’nde yaşanılan olaylardan sonra milletvekilleri, akademisyenler ve Cebeci kampüsü öğrencilerinin katılımıyla Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya,  Halkların Demokratik Partili(HDP) vekiller Filiz Kerestecioğlu, Mehmet Rüştü Tiryaki, Ömer Faruk Gergerlioğlu, CHP Milletvekili Ali Şeker ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent ile Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
 
‘İbiş himayesinde yeniden yazılmak istenmektedir’
 
Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu adına açıklamayı okuyan Dinçer Demirkent, Mülkiye'ye yönelik bu saldırının başlıca faillerinin arasında olan Erkan İbiş’in AKP akademilerinde ders verdiğini hatırlattı. Dinçer, “Üstelik fakülte yönetimi bu tarih yazımını, fakültenin mezunlarından, öğrencilerinden arındırılmış bir salonda gerçekleştirmeye niyetlenmiştir” diye konuştu
 
‘ÖGB’nin fiziki saldırısına uğramıştır’
 
“Mülkiye'yi Mülkiye yapan kolektif üretim ve paylaşımdır. Bugün söz konusu sempozyumu izlemek, belki de Mülkiye tarihine ilişkin fikirlerini ifade etmek isteyen, bu kolektif üretim ve paylaşımın asli bileşenlerinden olan öğrenciler, fakülte yönetimi tarafından sempozyumun düzenleneceği salona alınmak istenmemiştir” diyen Dinçer,  ardından yaşanan ve Mülkiye tarihine şimdiden geçmiş olan görüntüleri ne yazık ki hep birlikte izlediklerini kaydetti. 
 
‘Erkan İbiş hiçbir yeri temsil edemez’
 
Ardından söz alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Cebeci’nin mücadelenin merkezi olduğunu belirterek, “O zaman 1402’likler var şimdi KHK ile uzaklaştıranlar var. Erkan İbiş hiçbir yeri temsil edemez. Gerçekten özgür üniversite Türkiye’nin ihtiyacıdır. Toplantı gösteri haktır ama bu hakkın gasp edildiğini net olarak görüyoruz. Ancak hep birlikte mücadele ile bu süreçten çıkabiliriz. Zalimlikle karşı karşıyayız. Bu zalimliğe karşı kazanan bizler olacağız” dedi.
 
‘Mülkiyeliler direnecek biz de yanlarında olacağız’
 
HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de değişen bir şey olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Bundan 46 yıl önce Albaylar cuntasında Yunanistan’da hüküm sürdüğü dönemde Yunanistan Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler darbeci faşistlere karşı direniyordu. Ve faşistler tanklarla girdi 40’ın üzerinde yaşamını yitirdi. Yüzlerce öğrenci de yaralandı. O gün bugündür o kampüse silah girmez. Ama hala bizim üniversitelerde faşizm var. Saldırı var. Eminim bundan sonra Mülkiyeliler direnecek. Biz de yanlarında olacağız.”
 
‘Demek ki gelenek baskı ile yok edilemiyor’
 
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Hukukçu Kerem Altıparmak ise, “Ben olumlu yanını söyleyeyim. Bu da dert olsun Mülkiye öğrencileri bir kez daha boyun eğmedi. Bu kadar baskı bu kadar güç kullanma karşısında hala da hakikati savunan öğrenciler var. Demek ki gelenek baskı ile yok edilemiyor” diye belirtti.
 
Açıklama slogan ve alkışlarla son bulurken, vekiller de sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.