Kadınlar film gösteriminde buluştu

  • 19:51 22 Kasım 2019
  • Güncel
ANTALYA - Antalya’da kadınlar film gösteriminde bir araya gelerek erkek şiddetine karşı dayanışma mesajları verdi. 
 
Antalya Kadın Platformu, Büro Emekçiler Sendikası (BES) İl Şube binasında, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında film gösteriminde bir araya geldi. Kadınlar, Peter Mullan'ın tartışma yaratan çalışması “Günahkar Rahibeler” (The Magdalene Sisters) filmini izledi.
 
Toplumun her alanında şiddet sarmalıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden kadınlar, saldırı ve şiddete karşı bir arada dayanışma içinde kalacaklarını dile getirdi.
 
Film hakkında 
 
Film, İrlanda'da toplum kurallarına aykırı yaşadıkları gerekçesiyle aileleri tarafından reddedilen ve Magdalene Evleri adı verilen yerlerde barınmak zorunda bırakılan kadınların gerçek yaşam öyküsünden esinleniyor. Diğer birçok benzeri manastırlarda da olduğu üzere buralar, hapishane gibi işlemektedir. Genç kadınlar, ev işi, çamaşır ya da zor başka işleri yapmak zorundadırlar. Buna mecbur bırakılırlar. O dönem, Teokratik Katolik İrlanda’da mevcut manastırlardan bazıları “düşmüş” adledilen kadınlar içindir. Burada genç kadınlar süresiz olarak hapsedilirler ve çarptırıldıkları ıstırap yüklü cezalara katlanırlar. Bu süreç fiziksel olarak aşırı derecede yıpranmalarına ve ruhsal sağlıklarının bozulmasına neden olur. Kadınlar tek tek birleştikçe dayanışma ile çıkış yollarının aramaya koyulurlar. 2002 Venedik Film Festivalin’de filmin yönetmeni Peter Mullan, Vatikan tarafından tepki almıştı.