Gözaltındaki kadınlar ‘adli kontrol’ ile serbest bırakıldı

  • 16:50 9 Aralık 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Kadıköy’de, Şilili kadınların erkek şiddetini protesto etmek için düzenlediği danslı eylemde polisin saldırması sonucunda gözaltına alınan kadınlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Avukat Esin Yeşilırmak, gözaltına alınan Ayşen Ece Kavas ve Yaprak Okatalı'da ciddi darp izleri olduğunu söyleyerek şikâyet dilekçesi verdiklerini kaydetti.
 
Şili’de kadınların kadın cinayetlerine, cinsel saldırı ve istismar olaylarına karşı başlattığı danslı protesto İstanbul’da da yapıldı. Şili’deki kadınlarla dayanışmak amacıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelen kadınlara polis saldırmıştı. Polis saldırısında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Kadın KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Sevda Yeniköylü, Nisa Kör, Yaprak Okatalı ve Seda Elhan Barbaros gözaltına alınmıştı.
 
Kadınlar, bugün Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde savcılık ifadelerini verdi. Kadınların hukuki sürecini takip eden avukat Tuba Torun sosyal medya hesabından, kadınların adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı. Tuba, açıkllmasında şunları kaydetti: 
 
‘Haftada bir imza özgürlüğe konulan ağır bir tedbir’
 
"Arkadaşlarımız adli kontrolle serbest. Yalnız şunu bilmemiz lazım: Aslında yine cezalandırıldık. Haftada bir imza, insan özgürlüğüne konulan ağır bir tedbirdir. Tüm bunlar zaten hiç yaşanmaması gerekirdi. Bunu hiç unutmayalım ve mücadelemize daha güçlü devam edelim #LasTesis"
 
‘Darp edildiler’
 
Avukat Esin Yeşilırmak, gözaltına alınan Ayşen Ece Kavas ve Yaprak Okatalı'da ciddi darp izleri olduğunu ifade ederek Ece’yi darp eden çevik kuvvet polisinin kask numarasını alıp hakkında şikâyet dilekçesi verdiklerini söyledi.
 
Kadınlar, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, Cumhurbaşkanlığına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılamak"la suçlanıyor.