HDP Mardin: Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın

  • 13:09 11 Aralık 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin’de sabah saatlerinde yapılan baskınlarla gözaltına alınanlara ilişkin HDP Mardin İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılması istendi. 
 
Mardin’de sabah saatlerinde aralarında Halkların Demokratik Partisi ( HDP) İl Eşbaşkanı Salih Kuday ve Mardin Tabip Odası Şube Başkanı Derya Etem'in de olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Avukat yasağı konulan gözaltılara ilişkin HDP Mardin il Örgütü bir açıklama yaptı. Polis ablukasına alınan HDP İl binasında yapılan açıklamada gözaltıların bir an önce serbest bırakılması istendi. 
 
'Gözaltılar hukuki değildir'
 
Açıklamada konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak, emekçilere yönelik çöktürme planı çerçevesinde daha önce de birçok defa Mardin’de operasyonlar yapıldığını söyledi. “Bu gözaltı furyasının AKP-MHP faşist bloğun kararıdır” diyen Eylem, gözaltı ve tutuklamaların herhangi bir hukuki dayanağının olmadığının altını çizdi. Eylem, “Bizler bu sabah tekrardan gözaltı operasyonları ile uyandık. Aralarında Mardin il eşbaşkanı Salih Kuday‘ın da bulunduğu il yöneticileri, TJA aktiviteleri, ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütlerinde çalışan birçok arkadaşımız da gözaltına alınmıştır. Gözaltların hukuki olmadığını, AKP-MHP’nin faşizan politikaları olduğunu ve halkımıza olan yaklaşımlarının bir sindirme, bezdirme politikası olduğunu çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Mücadelelerinden ve çalışmalarından geri durmayacaklarını dile getiren Eylem, gözaltına alınanların avukatları ile görüştürülmesini ve derhal serbest bırakılmaları için çağrı yaptı.