Çıplak aramaya maruz kalan tutsak yakınları İHD’ye başvurdu

  • 13:17 11 Aralık 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsakların ve yakınlarının çıplak aramadan geçirilerek, fiziki şiddete maruz kaldıklarını belirten aileler, İHD’ye başvurdu. 
 
Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Hak ihlallerinin yoğun yaşandığı cezaevlerinden biri olan Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde de hem tutsaklar hem de aileleri baskılara maruz kalıyor. Kasım ayında yakınlarını görmek üzere cezaevine giden ailelerin, çıplak aramaya maruz bırakıldıkları, kadınların başörtüsü ve çoraplarının dahi çıkarıldığı kaydedildi. 
 
Çıplak arama itirazına hücre cezası
 
Cezaevine bir hafta önce sevk edilen ve isimleri öğrenilemeyen üç kadın tutsağın, çıplak arama uygulamasına itiraz ettikleri için gardiyanların ağır fiziki şiddetine maruz kaldıkları, tutsakların bu duruma tepki göstermesi üzerine 3 kadın tutsağa disiplin cezası verilerek, tek kişilik hücrelere konulduğu belirtildi. 
 
Görüş öncesi ve sonrası çıplak arama
 
Cezaevinde tutuklu olan kızı Rojbin Yakut ile önceki gün telefon görüşmesi yapan Şazime Yakut, tutsakların maruz kaldıkları hak ihlallerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) aktardı. Şazime Yakut, cezaevine sürgün edilen 3 kadın tutsağın darp edilmesini protesto eden diğer kadın tutsakların da gardiyanların saldırısına uğradığını söyledi. Şazime, cezaevinde keyfi uygulamaların devam etmesi halinde, tutsakların görüşe çıkmayarak, bu durumu protesto etme kararı aldıklarını ifade etti. Her açık görüşte tutsakların, görüş öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez çıplak aramaya maruz kaldıklarını ifade eden Şazime, duruma elbise giymeyerek tepki gösteren tutsakların ise gardiyanların şiddetine maruz kaldığını aktardı.
 
Tutsak yakınları da çıplak aramadan geçiyor
 
3 Aralık’ta tutsak kardeşi Hasan Uyanık’ın görüşüne giden Şehriban Uyanık da, görüş saatine kadar birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarını ve çıplak aramadan geçirilmeden içeriye geçişlerine izin verilmediğini ileri sürdü. Şehriban, cezaevi yönetimi ve gardiyanların tutsaklara karşı provokatif ve düşmanca yaklaşım içerisinde olduğunu ifade ederek, tutsak kadınların üzerinde özel baskı kurulduğunu belirtti. Ortak görüş salonunda diğer tutsaklarla fotoğraf çekme taleplerinin reddedildiğini dile getiren Şehriban, tutsaklarla konuşmalarına dahi izin verilmediğini kaydetti. Şehriban, cezaevine sevk edilen 3 kadının çıplak arama uygulamasına itiraz ettikleri için darp edildiklerini söyledi.
 
Elbiseler verilmedi
 
Siyasi tutsaklara yönelik keyfi tutumlar ve hak ihlallerinin her geçen gün arttığını belirten tutuklu Mesut Pehlivan’ın annesi Garib Pehlivan ise 3 Aralık’ta görüşüne gittiği oğluna götürdüğü elbiselerin içeri alınmadığını belirtti. Garib, açık görüşten bir hafta sonra yaptıkları telefon görüşmesinde, görüş gününden sonra arama adı altında koğuşa baskın yapıldığını, tutsakların kişisel eşyalarına el konulduğunu ve bazı tutsakların gardiyanların saldırısına maruz kaldığını ifade etti.
 
Hak ihlali başvurusu
 
Tutsak Rojbin Yakut’un annesi Şazime Yakut, Hasan Uyanık’ın kardeşi Şehriban Uyanık ve Mesut Pehlivan’ın annesi Garib Pehlivan, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.