Kobanê’de Aydınlar Birliği Çalıştayı düzenlendi

  • 14:50 11 Aralık 2019
  • Güncel
KOBANÊ-  Kobanê’de düzenlenen Aydınlar Birliği Çalıştay’ı katılımcıların konuşmalarıyla başladı.
 
Kobanê’de Aydınlar Birliği Çalıştayı düzenlendi. 100 delegenin katılımıyla gerçekleşen çalıştaya, Kongreya Star, Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, birçok siyasi parti, kurum ve dernek katıldı. Kobanê’de bulunan Roniwar Bahçesi’nde başlayan çalıştayda din, eğitim, devrim öncesi ve sonrası Kuzey-Doğu Suriye’nin durumu, toplum psikolojisi ve Kürt varlığı konuları tartışılacak. 
 
‘Zor koşullarda dahi eğitimi aksatmamalıyız’
 
Çalıştayın ilk oturumunda eğitim sistemiyle ilgili konuşan Zozan Bozi, her şeyden önce çocukların bilim, felsefe, dil ve kültür odaklı büyütülmesi ve eğitilmesi gerektiğini söyledi. Zozan, bölgede süren çatışmalardan kaynaklı sağlıklı bir eğitim verilmediğine dikkat çekerek, zor koşullarda dahi eğitimden vazgeçilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
Aynı zamanda toplum psikolojisine dair konuşan Eyşe Efendi, savaşın toplumun, özelde de çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yarattığının altını çizdi. Eyşe, “Kobanê’de bulunan aydınlar olarak bizler de topluma eğitim vermekle ve onların sorunlarına çözüm bulmakla yükümlüyüz.”
 
Çalıştay konuşmalarla devam ediyor.