Kadınlardan katliamlara karşı yaşam zinciri

  • 18:18 22 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - DAKAP öncülüğünde katledilen kadınlar için gerçekleştirilen yaşam zinciri eyleminde konuşan Rosa Kadın Derneği üyesi Ayla Akat Ata, “Bizler varız. Buradayız. Yaşamın her bir halkasıyız. Bugün var olan iddiamızı her koşul ve tehdit altında savunmaya, yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), evli olduğu Gökhan Demirok tarafından katledilen Melike Demirok şahsında katledilen tüm kadınlar için Ofis kavşağında yaşam zinciri eylemi gerçekleştirdi.Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Tevgera Jinên Azad (TJA), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), HDP Diyarbakır İl Örgütü ve platform üyeleri katıldı. 
 
Kadınlar eylemde “Kadın yaşam özgürlük”, “Erk değil özgür yaşam” ve “Erkek vuruyor devlet koruyor” dövizleri ile  “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Yaşamak istiyoruz”, “Gülistan doku nerede”, “Katil sensin”, “Yasta değil isyandayız” pankartı taşıdı. Kol kola, el ele durarak yaşam zinciri oluşturan kadınlar “Jin jiyane jiyane nekuje”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” ve “Erkek değil gerçek adalet’ sloganları attı.
 
‘İddiamızı her koşul ve tehdit altında savunacağız’
 
Yaşam zinciri sonrasında kadınlar adına açıklama yapan Rosa Kadın Derneği üyesi Ayla Akat Ata, kadınların sesini bir kez daha örgütlemek için bir araya geldiklerini söyledi. Yaşam zincirinin her bir halkasının yaşamın gerekçesi olmasını istediğini kaydeden Ayla, “Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor. Failler arkasından kahraman oluyorlar. Gerekçe var denilerek aileler yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Bizler varız. Buradayız. Yaşamın her bir halkasıyız. Kadınlar özgür, eşit bir yaşam için dün de vardı, bugün de var, yarın da var olacaklar. Biz bugün Melike için, Müzeyyen için buradaydık, bugün katledilen tüm kadınalar için buradaydık. Katliamların engellenmesi noktasında bölgedeki, ülkedeki herkes de kadınların örgütlü yapılarının bu konuda önüne barikat çekmek yerine el ele tutuştuğu bir gün olacaktır. Bugün var olan iddiamızı her koşul ve tehdit altında savunmaya, yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Yaşam zinciri eylemi, zılgıtlar ve alkışlarla sona erdi.