Kadınlar katledilen Büşra’yı son yolculuğuna uğurladı

  • 19:36 22 Ocak 2020
  • Güncel
İZMİR - İzmir'in Buca ilçesinde boşandığı erkek tarafından katledilen Büşra Yabaşkul, kadınların dayanışma sloganları arasında son yolculuğuna uğurlandı. 
 
İzmir’in Buca ilçesinde boşandığı erkek Orkun Çevik tarafından dün sabah saatlerinde katledilen Büşra Yabaşkul bugün Konak’ta bulunan Gültepe Mezarlığı’na defnedildi. Büşra’nın cenazesine çok sayıda kadın ve İzmir Kadın Meclisleri ile Buca Evka 1 Kadın Dayanışma Derneği’nden (BEKEV) kadınlar katıldı.
 
Öğlen saatlerinde Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak Gültepe’de bulunan Mareşal Fevzi Çakmak Camii’ne götürülen Büşra’nın cenazesi, kadınların yürüyüşü eşliğinde Gültepe Mezarlığı’na getirildi.  Kadınlar yürüyüş sırasında, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atarak, ellerinde Büşra’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıdı. 
 
‘Yasalar uygulanmalı’
 
Büşra’nın katledilmesine ilişkin konuşan İzmir Kadın Meclisleri ile Buca Evka 1 Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Nefise Selçuk, “Kadın cinayetlerini önlemedikleri için her gün kadınlar ölüyor. Artık yeter diyoruz. Sigara paketi taşır gibi erkekler silah taşıyabiliyor, evlerimizin önünde bizleri öldürebiliyor. Bu kadar kolay olmamalı, kadınların korunması için gereken tüm önlemleri alması gereken devlet, cinayetleri önleyecek yasaları da uygulamalı artık” dedi.
 
Ardından Büşra’nın oturduğu Ulubatlı Mahallesi Muhtarı Şengül Kahramaner, “Kadın cinayetlerinin önlenmesi için sorumluların gereken tüm hususları yerine getirmelerini istiyoruz” diye belirtti. 
 
‘Birlikte mücadele edeceğiz’
 
İzmir Kadın Meclisi üyesi Hilal Susuz ise, alınmayan koruma önlemleri ve uygulanmayan yasalardan dolayı kadın katliamlarının arttığını ifade ederek, “Dün Safiye Karakoç’un davasındaydık, bugün Büşra’yı son yolculuğuna uğurluyoruz. Yarın katledilen Merve Kotan’ın davasında adalet isteyeceğiz. Biz mücadeleye devam edeceğiz, Büşra’nın ailesiyle bundan sonraki süreçte adalet sağlanana kadar birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.