Sağlık Bakanı: Toplum Bilimleri Kurulu kuruldu

  • 20:03 7 Nisan 2020
  • Güncel
ANKARA - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) salgınından kaynaklı, Toplum Bilimleri Kurulu oluşturduklarını kaydederek, önümüzdeki günlerde kurulun bir araya gelerek toplantı yapacağını ve süreci Toplum Bilim Kurulu ile yürüteceklerinin bilgisini paylaştı.
 
Tüm dünyayı etkisine altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını yayılmaya devam ediyor.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.
 
‘Virüsle mücadele iki taraf var’
 
Toplantıda konuşan Fahrettin Koca, Koronavirüs (Covid-19) salgınının 81 ilde görüldüğünü ve virüse karşı daha fazla hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti. Fahrettin Koca, “Vefat sayılarının yoğun  olduğu İstanbul, Sakarya, Ankara ve İzmir gibi şehirler yüksek temasın olduğu şehirlerdir. Zonguldak’ın da olduğu 30 şehre kısıtlamalar getirildi. 65 yaş üstü ve gençlerimize ilişkin kısıtlamalarımız var. Avrupa ülkelerini kullandıkları tedbirleri kendi komşu ülkelerimiz için yapıyoruz. Şehir şehir olarak kurallarımız çevremizi ve etrafımızı korumalıyız. Bu mücadele de iki taraf var. Taraflardan biri virüs diğer taraftan biziz.  Hepimizi eşit derecede ilgilendiren virüse karşı güç birliği içerisinde olmamız gerekiyor.  Tam bir dayanışma içerisinde olma, işbirliği yapma zamanıdır. Mücadele buluştuğumuz ortak fayda insan yaşamdır” dedi.
 
‘Toplum Bilimleri Kurulu kuruldu’
 
Fahrettin Koca açıklamasında ayrıca, Toplum Bilimleri adını verdiği bir kurul kurduklarını, bu süreçte insanların yapması gerekenleri birlikte yürüteceklerini ve önümüzdeki hafta ilk toplantıyı gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Fahrettin Koca, “İlk bulgularımıza dayanarak ilacı erkenden temin ettik. Hastalarımıza ulaştırdık. İlaç tedavisine erkenden yoğun başlamanın sonuçlarını görüyoruz. Bilim insanlarımız aşı çalışmalarına devam etmekte. Çalışmaların başarıya ulaşmasında umudumuz var. Hastalığa karşı elimizdeki en büyük güç temastan kaçınma ve sosyal mesafedir” diye belirtti.