Şehirlerarası seyahat yasağı 1 Haziran'dan itibaren kalkıyor

  • 20:54 28 Mayıs 2020
  • Güncel
ANKARA-Kabine toplantısı ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat yasaklarının tüm illerde kalktığını açıkladı. Açıklamada, sokağa çıkma yasaklarının da bu hafta uygulanmak üzere tamamen kaldırıldığını belirtti.
 
Koronavirüs tedbirleri kapsamında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı, toplantı ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat yasaklarının tüm illerde kalktığını açıkladı.
 
Alınan yeni kararlara dair bilgi verilen açıklamada,  “Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı iller için yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan ve esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran'dan itibaren normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri de açılacak. Sağlık bakanlığı tarafından takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını sürdürmekte fayda görüyoruz” dedi.
 
Normalleşme adımları şöyle: 
 
*65 yaş üstünün sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna olma durumu devam edecektir
 
*20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasından istisna olacak.
 
*Restoran, kafe, kıraathane, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.
 
*Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışındadır. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.
 
*Plajlar, milli parklar 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri 1 Haziran'da açılıyor.
 
*Hayvan satış yerleri, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.
 
*Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.
 
* Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da kaldırılmıştır. Sürücü kurları benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.
 
*Açık havada oturma yerleri olan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.