HDP’li vekillerden Urfa Cezaevi önünde açıklama

  • 14:28 29 Mayıs 2020
  • Güncel
URFA - Urfa Cezaevi’ndeki hak ihlallerine ilişkin cezaevi önünde açıklama yapan HDP Milletvekilleri, salgın sürecinde tutsakların yaşam alanlarının daraltıldığına dikkati çekti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü’nün katılımı ile Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi önünde açıklama yaptı. Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde cezaevlerinde baskının arttığına dikkati çeken HDP'li Ömer Öcalan, insan haklarının hiçe sayıldığını vurguladı. 
 
‘Saldırılar beyhudedir’ 
 
Cezaevindeki tutsakların yaşam alanlarının daraltıldığını söyleyen Ömer, “Diktatör bir rejim tarafından tutukluların tüm hakları gasp edildi. Her gün Kürt halkının çocuklarını tutuklayıp cezaevlerine koyuyorlar. Bu insanların torunları yarın yine mücadelelerinin sürdüreceklerdir. Kürtler yüz yıldır hakları için mücadele ediyor. Şu an halkımız ve partimiz büyük bir baskı altında. HDP Kürt halkının iradesidir. Baskı, katliam ve tutuklamalar ile bu halkın iradesini tasfiye edemeyeceksiniz. Bu yaklaşımlarınız beyhudedir. Devletin artık Kürtlere karşı olan düşmanlığını bitirmesi gerekiyor. Çünkü bunun sonu yok” diye konuştu. 
 
Ömer son olarak şunları dile getirerek açıklamayı sonlandırdı: "Her yerde ekonomik yatırım yapacağız diyorlar. Kürt illerinde ise cezaevleri yapacaklarının müjdesini veriyorlar. Kürtlere cezaevi yapıyorlar. Biz buradayız, hakkımızı sonuna kadara savunup mücadelemizi sürdüreceğiz."