Mor Çatı: Bakanlığın verileri gerçeği yansıtmıyor

  • 18:47 29 Mayıs 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ – Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, İçişleri Bakanlığı’nın “şiddet azaldı” açıklamasına tepki göstererek, bakanlığın verilerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. 
 
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, İçişleri Bakanlığı’nın 26 Mayıs günü yaptığı açıklama ile koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde dünya genelinde artan kadına yönelik şiddetin Türkiye’de azaldığına dair yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. 
 
Vakfın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “30 yıldır alanda çalışan ve Türkiye’de ilk koronavirüs resmi açıklaması yapıldığı günden bu yana kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarının nasıl çalıştığını izleyen bir kadın örgütü olarak bu açıklamanın gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz” ifadeleri yer aldı.
 
‘Kadınların verileri sisteme girilmedi’
 
Raporlarla salgının yarattığı olağanüstü durumda ortaya çıkabilecek sorunlara cevap olacak bir planın ilgili bakanlıklar tarafından hazırlanmadığının belirtildiği açıklamada, ayrıca,  kadınların deneyimleri ile var olan mekanizmaların salgın öne sürülerek uygulanmadığına dikkat çekildi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Kadınlar sık sık 155 Polis İmdat hattına ulaşamadıklarını, KADES uygulaması ile yardım istediklerinde polisin gelmediğini paylaştılar. Polis geldiğinde ya da karakola gidildiğinde ise ‘Salgın var, işlem yapılmıyor’ gibi yanlış bilgiler de vererek şikayet alınmadığı sıkça paylaşıldı. 155’e ulaşamayan, polis tarafından şikayeti alınmayan kadınların bilgileri sisteme girilmediğine göre İçişleri Bakanlığı’nın veri toplama biçiminin başlı başına sorunlu olduğu göz önünde bulundurularak paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığı görülmelidir.”
 
Açıklamada son olarak, “İlgili diğer bakanlıklar gibi İçişleri Bakanlığı’nı da başta 6284 sayılı Kanun’un öngördükleri olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadelede üstüne düşen görevi yapmaya, görev ihmalinde bulunan personel hakkında işlem yapmaya davet ediyoruz” denildi.