Kadınlar erkek şiddetine karşı eylemde

  • 18:56 4 Temmuz 2020
  • Güncel
MUĞLA - Üniversiteli Genç Kadınlar, katledilen Zeynep Şenpınar ve diğer tüm kadınlar için bir araya geldikleri dördüncü haftada, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın uygulanmasını istedi. 
 
Muğla’da Üniversiteli Genç Kadınlar, geçtiğimiz mayıs ayında Menteşe ilçesinde Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından katledilen Zeynep Şenpınar ve tüm kadınlar için her cumartesi Yoğurtçu Parkında düzenledikleri eylemin dördüncü haftasında bir araya geldi. “Sessiz kalma suça ortak olma”, “Kadın katliamları politiktir” ve “Kadın katliamlarını durduracağız” dövizleri taşıyan kadınlar sık sık “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Bağır, herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganları attı.  Eylemde, bir kadın katledilen kadınların adının yazıldığı bir kıyafeti taşırken basın metnini ise kadınlar adına Nujin Kavakçıoğlu okudu.
 
‘İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlar sorumlu’
 
Nujin, 2019 yılında 415 kadının katledilmesine engel olunamadığı gibi bu yıl da ocak ayından bugüne kadar 120 kadının katledilmesine engel olunamadığını belirtti. Nujin, şiddete maruz bırakıldığı için şikayette bulunan ancak şikayetini geri çekmek zorunda bırakılan Zeynep’in katledilmesinden 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanların sorumlu olduğunu ifade etti. Nujin, “Şiddet gören veya tehlikede olan kadınlar için şiddet uygulayan evden uzaklaştırılmalı, kendisine yaklaşması engellenmeli ve yakın koruma verilmeli, gerekiyorsa kadının adresi, kimlik ve ilgili diğer bilgileri değiştirilmeli veya gizlenmeli, bu bilgilerin paylaşımını yapanlar cezalandırılmalı” sözlerini kullandı. 
 
‘Yasalara uymayan görevliler hakkında kaç işlem yapıldı?’
 
Kadın katliamlarını meşrulaştıran erk adaleti, kadının özgürleşmesini engel olarak gören sistemi istemediklerini vurgulayan Nujin şöyle devam etti: “Evli olduğu erkeğin şiddetinden kaçmak için karakola başvuran kadının yönlendirildiği sığınma evinin bilgilerinin, aynı karakolda görev yapan ve evli olduğu erkeğin de arkadaşı olan komiser tarafından saldırgan erkeğe bilgileri verilmiştir. İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanun, ilgili yönetmelik ve genelgelere kolluk güçlerince uyulmadığı apaçık bellidir. İlgili yasalara ve hükümlere uymayan görevliler hakkında bugüne kadar kaç işlem yapılmıştır? Bu işlemin sonuçları nelerdir?”
 
‘Kaç polis memuru hakkında işlem yapıldı?’
 
Polis, jandarma ve bekçilere, İstanbul Sözleşmesi’nin 15. Maddesine göre şiddet olaylarının önlenmesi ve tespit edilmesi gibi konularda eğitim verilmesinin, kadınların evinin gözetlenmesinden daha önemli bir mesele olduğunun altını çizen Nujin, şöyle konuştu: “İçişleri Bakanlığı’nın ‘2020 yılının ilk beş ayında koronavirüs salgını döneminde aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında dünya genelinde bir artış olduğu gözlemlendi. Ancak bu artış Türkiye’de yaşanmadı’ ifadesinin ve bakanlık tarafından paylaşılan 1 Ocak-31 Mayıs döneminde 91 kadın cinayeti olduğu bilgisine karşın Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 1 Ocak-31 Mayıs döneminde 91 değil 120 kadın cinayeti tespit etmesi üzerine bakanlığın verilerinin gerçeği yansıtmadığını görebiliyoruz.”
 
Kadın katliamlarına ilişkin verilerin en şeffaf haliyle paylaşılması gerektiğini kaydeden Nujin, aynı zamanda son zamanlarda artan şüpheli kadın ölümlerinin de bir an önce aydınlatılmasını istedi. 
 
Eylem, sloganlar eşliğinde sona erdi.