ESU: Türkiye Süryani Hristiyan köylerini zorla boşalttı

  • 14:13 6 Temmuz 2020
  • Güncel
ANKARA - Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye’nin Irak’ta yürüttüğü operasyonlara ilişkin yayınladığı açıklamada “Afrin’de ve Suriye’nin kuzey doğusunda kendisine yeni bir cephe açan Türkiye yerli halkları zorla kitlesel göçe maruz bıraktı, sivilleri öldürdü ve şimdi de Suriye Hristiyan köylerini zorla boşaltıyor” dedi. 
 
Avrupa Süryaniler Birliği’nin (ESU) Yürütme Kurulu Türkiye’nin “Pençe-Kartal” adıyla Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yürüttüğü operasyonlara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada Türkiye’nin saldırıları kınanırken söz konusu operasyonunun hedef aldığı bölgelerde yaşayan halklar zorla yerinden edilmeye ve sivillerin ölümüne yol açtığı belirtildi. 
 
'Operasyon bir ‘işgal ve fetih’ hareketi'
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü operasyonlar ile nüfuz alanını genişletmeyi amaçladığına dikkat çekilen açıklamada “AKP ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan özellikle Suriye ve Irak gibi komşu ülkelerde demografik değişim ve İslami yaşam biçimi ile sonuçlanan yeni alanları fethetmeye ve işgale devam ediyor. Afrin’de ve Suriye’nin kuzey doğusunda kendisine yeni bir cephe açan Türkiye yerli halkları zorla kitlesel göçe maruz bıraktı, kadınları, çocukları ve sivilleri öldürdü. İçinden geçtiğimiz süreçte ise Suriye Hristiyan köylerini zorla boşaltarak yeni bir toplu göçe neden oluyor” denildi. 
 
‘30’dan fazla Keldani, Süryani ve Asuri köyü boşaltıldı’
 
Açıklamada ayrıca Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı operasyondan bu yana  bölgede yaşayan halkların toplu göçe zorlandığı ifade edilerek, “Kartal-Pençe operasyonun başladığından beri 20 Keldani-Süryani-Asuri köyü boşaltıldı. Bu köylerde yaşayan halklar güvende kalmak için Dohuk, Zaxo ve diğer yerlere gitti. Bu, Suriye’nin Habur bölgesinde geri Ninova Vadisi’nde olduğu gibi Keldani-Suryani-Asuri halklarının geri döndürülemez sonuçlara neden olacak kitlesel olarak yerinden edilmesine yol açacak” ifadeleri yer aldı. 
 
Açıklamada bölgede yaşayan halkların büyük bölümünün 1915 Sayfo soykırımı (Süryani soykırımı diye de bilinir)  ve 1924 Hakkâri katliamını yaşayıp hayatta kalan insanların oluşturduğu bilgisi de paylaşıldı. 
 
‘Bölge halkları için acil eyleme geçin’
 
“Avrupa Süryani Birliği (ESU), Irak’taki merkezi ve bölgesel yetkililere Türkiye’nin bölgeye daha fazla müdahale etmesinin ve operasyonlarını sürdürmesinin önüne geçmek ve bölgenin yerlilerini tehlikeden koruyup güvenliklerini ve huzurlarını sağlamak için ciddi ve acil eyleme geçme çağrısı yapıyor” denilen açıklama şu sözlerle sonlandı: “Şu anda Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD ve tüm bölgesel güçler bölgedeki halklar ve yerli sakinler ile etnik ve dini azınlıklar için uzun süreli bir çözüm momentumu yaratmalıdırlar.”