‘Tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılmalı’

  • 14:10 10 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL - SMF, YDAB ve SÖH, yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, “Hukuksuzca tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılmalı” dedi.
 
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Yeni Demokrasi Aileler Birliği, (YDAB), Sosyalist Öğrenci Hareketi  (SÖH), artan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde  basın toplantısı  düzenledi.  
 
‘İddialar düzmece’
 
Ortak basın metnini okuyan Sosyalist Öğrenci Hareketi’nden Derya Yıldız, sistemin keyfi ve hukuksuz uygulamaların devam ettiğini belirterek, devrimci-demokrat, yurtsever ve muhalif olan herkesin, gerçeklerle ilişkisi olmayan düzmece iddialarla hazırlanan iddianameler ile hukuksuzca tutuklandığına dikkat çekti.
 
‘Dayanışmayı büyütelim’
 
Hukukun "adaleti" tanımadığı bir süreci yaşadıklarını ifade eden Derya, “Bugün burada 3 yıldır tutuklu yargılanan üniversite öğrencisi Dersim Konak şahsında tüm öğrenci tutsakların sesini duyurmak, hayali gizli tanık beyanlarıyla tutuklanan Hayati Güngören ve bütün devrimci tutsaklar ile dayanışmayı büyütmek, Halkın Günlüğü muhabirliği yaptığı için tutuklanan gazeteci Sertan Önal ve devrimci-demokrat gazetecilerle dayanışmayı örmek için bulunuyoruz” dedi. 
 
‘Onların sesi olalım’
 
Ölüm orucunda olan Halkın Hukuk Bürosu avukatları Ebru Timtik (190) ve Aytaç Ünsal’ın (159)  durumuna dikkat çeken Derya, “Onların sesine ses olmak, bu mücadeleye omuz vermek, taleplerinin kabul edilmesi için kamuoyu oluşturmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur” çağrısında bulundu 
 
Derya, açıklamanın devamında taleplerini şöyle sıraladı:
 
“ * Haksız yere tutuklu bulunan bütün tutsaklar adil yargılanarak özgür bırakılmalıdır. 
 
*  Avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın talepleri kabul edilsin.
 
*  Dersim Konak ve Hayati Güngören derhal serbest bırakılsın.
 
*  Mesleğini yaptığı için tutuklanan Sertan Önal ve diğer basın emekçileri serbest bırakılsın.
 
*  Öğrenci tutsaklar serbest bırakılsın.”