‘Devletin görevi çocukları korumaktır’

  • 20:50 14 Temmuz 2020
  • Güncel
ANTALYA - Cinsel istismarı affına karşı sokağa çıkan Antalyalı kadınlar, “Devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır" dedi.
 
Antalya Kadın Platformu, çocuk cinsel istismarı affına karşı Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. "İstismar suçtur. Tasarıyı durdur. #ÇocuklarİçinSalı" pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Platform adına konuşan Tülin Üçdal, Diyarbakır ve Antep’te kadınlar, siyasetçi ve sivil toplum örgütü üyelerine dönük yönelik operasyona tepki gösterdi.
 
Siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığı  yasa tasarısını yeniden Meclis gündemine getirmeye hazırlandığına değinen Tülin, bu tasarının Meclis’ten geçmesiyle çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze maruz bırakılması anlamına geldiğine dikkat çekti. Türkiye'nin, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3'üncü sırada yer aldığına değinen Tülin, “Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz. Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız. Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı, devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.