Beren Saat: Bu sistemin bir parçası olmak istemiyorum

  • 16:32 15 Temmuz 2020
  • Güncel
ANKARA - Youtube kanalı üzerinden yeni yayın hayatına başlayan “Ayşegül Doğan Soruyor” programında konuşan oyuncu Beren Saat "Ben artık bu sistemin bir parçası olmak istemiyorum. Birtakım farklı hesapların olduğu dizi ve sinema sektöründe bir şekilde örgütlenilemiyor" dedi.
 
Youtube kanalı üzerinden yeni yayın hayatına başlayan “Ayşegül Doğan Soruyor” programının ilk konuğu olan oyuncu Beren Saat pandemiden sosyal medya düzenlemesine, Netflix tartışmalarından attığı bir tweet nedeniyle hedef gösterilmesine kadar yaşadıklarına dair pek çok konuyu değerlendirdi.
 
Pandemiyi bazı dünya liderlerinin ciddiye almadığını dile getiren Beren, “Hep beraber maddeden uzaklaştığımız, önceliklerimizin, sahip olmak istediklerimizin bambaşka şeyler olduğu, sahip olduğumuz tüm lüksten daha önemlisinin bahçemizdeki iki domatesin, iki biberin olduğu gerçeğini hep beraber algıladığımızda gündelik hayatın problemleri çok daha küçülmeye başladı. Kafamıza taktığımız duygusal dertler çok daha küçülmeye başladı. Çünkü gerçek bir psikolojik savaşın ne demek olduğunu anladık. Gerçek bir ekonomik savaşın ne demek olduğunu anladık. 3-4 ay daha böyle giderse dünyada 30 milyon insanın açlıktan ölebileceği gibi haberlerle ve bu esas gerçekle yüzleşmiş olduk” dedi.
 
'Siber zorbalıkta denetleme çözüm değil'
 
Hükümet tarafından sosyal medya alanlarının kısıtlanacağı tartışmalarını yorumlayan Beren, siber zorbalık vakalarıyla mücadele için hukuki çözümlerin, birtakım yaptırımlar ve denetlemelerin olabileceğini ancak bunun çözüm olmayacağını vurguladı. Beren, “Bence çözüm artık nefret söylemlerini, ötekileştirmeyi hayatımızdan çıkarıp, insanların birbirine karşı öfkesini ve hırsını azaltmak. İnsanlara siber zorbalık yapmayacak bir sakinliği, dinginliği, pozitif eleştirmeyi öğretmek lazım” ifadelerini kullandı.
 
‘Bu öfkeyi iyileştirmek gerekiyor’
 
2015’te Erzurum'da HDP mitingi öncesi çıkan olaylarda HDP seçim minibüsünün ateşe verilmesine sosyal medyada "Erzurum'da HDP minibüsü kullanan şoförü yaktılar! Terörist diye diye halk terörist oldu! Nasıl bir nefret yarattınız bu altı üstü bir siyasi seçim. Artık hedef göstermeyin ne olur... Ekmek almaya giden çocuğun, şoförün, gazetecinin elinize bulaşan kanın hesabı o çok korktuğunuz öbür dünyada sorulur" sözleriyle tepki gösteren Beren, paylaşımlarına gelen tepkilere ilişkin şöyle konuştu: “Attığım bir tweet nedeniyle vatan haini, terörist ilan edildiğim zaman çok incindim. 5-6 sene önce vatan haini ve terörist ilan edildim. O dönem çok incindiğim, zorlandığım bir zaman dilimiydi. Bu nefreti eğitmek, kitlesel düzeydeki öfkeyi yavaş yavaş iyileştirmek gerekir.”
 
‘Bu sistemin parçası olmak istemiyorum’
 
Çalıştığı alanda var olan koşulları ve sendikalaşmayı da değerlendiren Beren, “Bizim sektörde örgütlenmek, sendikalaşmak mümkün olmuyor! İlk durması beklenecek çalışma ortamlarından biri olmasına rağmen ilk başlarda durumun ciddiyeti anlaşılamadı, hazır herkes evde otururken daha çok reyting için fırsatçı hesaplar yapıldı. Ben artık bu sistemin bir parçası olmak istemiyorum. Çünkü değişmeyen/değiştirilemeyen, birtakım insanların da ne yapalım diye teşne olduğu bir şekilde örgütlenemeyen, bir yandan hiç işi bilmeyen birtakım insanların alanı ele geçirmeye çalıştığı, birtakım farklı oyunlar ve hesapların olduğu dizi ve sinema sektöründe bir şekilde örgütlenilemiyor” diye konuştu.