Dersim’de Özdal Balo yanında çalışan kadını tacize maruz bıraktı

  • 16:58 10 Ağustos 2020
  • Güncel
DERSİM - Dersim’de Özdal Balo yanında çalışan bir kadını cinsel saldırıya maruz bıraktı.  Dersim Kadın Platformu yaptığı açıklamayla faili teşhir etti.
 
Dersim Kadın Platformu, 23 Temmuz’da Özdal Balo’nun, yanında çalışan bir  kadını tacize maruz bıraktığını açıkladı.  Platform “Susmuyoruz, teşhir ediyoruz! Özdal Balo cinsel saldırı failidir!” başlığı ile failin fotoğrafını yayımlayarak teşhir etti. 
 
“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin henüz gündemde olduğu bugünlerde her gün ülkeden ve Dersim’den sayısız şiddet, taciz, istismar bildirimlerini alıyoruz” denilen açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmekten bahsedenler bilsin ki bu ülkede kadınların hayatı erkek egemen sistemden güç alan erkeklerin sistematik saldırılarıyla her geçen gün daha çok tehlikede” ifadeleri yer aldı.
 
‘Özdal Balo tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı’
 
İşveren olan  Özdal Balo tarafından cinsel tacize maruz kalan kadının yaşadıklarının anlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “23 Temmuz 2020 perşembe akşamı genç bir kadın Sienk’te (Atatürk mahallesi) büfe /kafe işleten patronu Özdal Balo tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı, tehdit edildi.  Kadın arkadaşımızın Özdal Balo’dan şikayetçi olması üzerine saklanarak kurtulacağını sanan Balo ve ailesindeki bir erkek, genç kadını şikayetini geri çekmesi konusunda tehdit etti. ‘Seni bu şehirde yaşatmam’ diyenler bilsinler ki bu şehirde ve kadınların güçlü olduğu tüm şehirlerde yaşayamayacak olanlar tacizci, tecavüzcü, istismarcı olan sizlersiniz. Özgür ve eşit bir ülkede ve dünyada yaşayacak olanlar ise bizleriz.”
 
‘Şiddet faillerine geçit vermeyeceğiz!’
 
Dersim’de son süreçlerde kadınlara ve üniversite öğrencilerine yönelik cinsel saldırıların arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Genç kadınların kendilerini savunamayacaklarını ve yalnız olduklarını zanneden erkekler bilsinler ki yanılıyorlar. Her türlü şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakılan kız kardeşlerimiz, kadınlar bu şehirde yalnız değiller. Dersim Kadın Platformu bütün mücadele araçlarıyla kadınların birlikteliğinin gücü olarak her zaman kadınların yanında olacak. Örgütlü mücadelemizle Dersim’de tacizcilere, tecavüzcülere, istismarcılara, şiddet faillerine geçit vermeyeceğiz! Yaşasın kadın dayanışması!” denildi.