Kayyım Sur’da bulunan evlere yıkım kararı çıkardı

  • 16:03 11 Ağustos 2020
  • Güncel
DİYARBARKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı, Sur’un Şehitlik Mahallesinde surların dibinde bulunan evler için yıkım kararı çıkardı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından Sur ilçesinde bulunan Şehitlik Mahallesi, 286’ıncı sokakta, tarihi Surların bitişiğinde olan onlarca ev için yıkım kararı alındı. Kayyım ile yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından 23 Temmuz tarihinde alınan karar, sabah saatlerinde mahalle sakinlerine tebliğ edildi.
 
Yıkım kararı verildi
 
Mahalle sakinlerine yapılan tebliğde şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünün 26.11.2019 tarih ve E.97233 sayılı yazısı ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun ‘Yetki ve Yönetim’ başlıklı 10. maddesi uyarınca Bakanlığın talebi ve ‘Büyükşehir Belediyesinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları’ başlıklı 7. Maddesinin (o) bendi gereği Diyarbakır Surlarının tehlike arz eden kısımlarının acil onarım işinin Büyükşehir Belediyemizce yürütülmesi öngörüldüğünden yapıların kamulaştırılmasına Belediyemiz Encümeninin 09.07.2020 tarih ve 479 sayılı kararı ile karar verilmiştir.
 
Şahsınıza ait yapının Diyarbakır Surlarının eteklerinde kalması nedeniyle Belediyemizce 2942 sayılı Kamulaştırma Yasasının (4650 sayılı Kanunun 3. Maddesiyle değişik) 8. Maddesi gereğince pazarlıkla satın alınması planlanmaktadır. Yazımızın tarafınıza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde pazarlık görüşmelerine katılmak üzere Belediyemiz İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Harita ve Kamulaştırma Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.”
 
Mahalleliler karara tepkili
 
Mahalle sakinleri, yıkım yapmak için görevlilerin mahallede ölçü aldıklarını ifade ederek, evlerinin yıkılmasını istemediklerini söyledi. Gidecek başka yerlerinin olmadığını aktaran mahalleliler, yıkım kararına tepki gösterdi.