Şiddete uğradığını kabul etmedi, bilirkişi raporladı

  • 09:01 21 Eylül 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Z.M.’yi şiddete maruz bırakan polis H.A., kendisini engellemeye çalışan  A.E ve Ç.Y. adlı yurttaşlar hakkında “polise mukavemet"ten şikayetçi oldu. H.A. ve Z.M. “şakalaşıyorduk” diyerek şiddeti reddetse de bilirkişi raporunda fotoğraflar ile şiddet belgelendi.
 
 Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 27 Temmuz günü Z.M. isimli kadın erkek arkadaşı olan polis H.A. tarafından şiddete uğradı. Şiddet anlarına tanıklık eden A.E. ve Ç.Y. isimli gençler kadına şiddet uygulayan H.A.’yı engellemeye çalıştı. Polis olan H.A., şiddeti engellemeye çalışan gençler hakkında “Polise mukavemet"ten şikayetçi oldu. Bunun üzerine ifadeye çağrılan gençler ise H.A.’nın kadına şiddet uyguladığını, bunun üzerine şiddeti engellemeye çalıştıklarını söyleyerek H.A. hakkında kendilerini silahla tehdit ettiğine ilişkin suç duyurusunda bulundu. 
 
Bunun üzerine H.A. hakkında “Silahla tehdit” suçundan iddianame hazırlanırken, A.E. ve Ç.Y.’ye hakkında ise “Basit yaralama” suçundan iddianame hazırlanarak, ayrı cezalar istendi. 
 
Kabul edilmeyen şiddet kameralardan çözüldü
 
İddianame öncesi yapılan soruşturmada H.A.’nın alınan ifadesinde, “Z.M. kız arkadaşımdır. Şaka amaçlı koluna vurdum, yine şaka amaçlı saçını çektim. Şakalaşmamız devam ederken çevrede bulunan iki kişi gelip bana saldırdı” dediği kaydedildi. 
 
H.A’nın bu söylemlerini ise bilirkişi raporu çürütüyor. Hazırlanan bilirkişi raporunda şiddetin raporlandığı göründü. 
 
‘Kadını erkeğin yanından uzaklaştırmaya çalıştık’
 
A.E’nin alınan ifadesinde iş yerinin önünde oturduklarını, bir kadının darp edildiğini ve erkeğin hakaret ettiğini gördükleri yer alıyır. A.E., “Erkek kadına şiddet uyguladı. Bunu görünce hemen gidip Z.M.’yi H.A.’nın yanından uzaklaştırmaya çalıştık. Kadın ve erkek şahıs biz oraya gidince ayrıldılar. Daha sonra erkek şahıs bize, ‘siz kimsiniz oğlum size ne? O benim sevgilim’ diyerek hakarette bulundu. Sonrasında erkeğin sırtında silah kabzasını gördüm ben de bıçağımı çıkardım ama bıçağım bozuktu. Arkadaşım ile yan yana durduğumuz sırada erkek şahıs önce havaya sonra önümüze ateş etti. Arkadaşım beni oradan ayırmaya çalışırken yine kısa bir tartışma oldu ve sonrasında polisler geldi. Polislere ne olduğunu anlattık. Olay sırasında yanımda bulunan bıçağı kendi rızam ile polislere verdim. Kimseyi bıçak ile yaralamadım. Sadece itiş kakış yaşandı. Ben sadece vatandaşlık görevimi yerine getirdim. Olayın ilk anında polisi arayabilirdim ancak kadın zor durumda olduğu için telaşla yanlarına gittim. Bana hakaret eden ve bana silah çeken erkek şahıstan hem de olay esnasında bana suçlayıcı şekilde, ‘siz kim oluyorsunuz, benim erkek arkadaşım değil mi karışamazsınız’ diyen kadından şikâyetçiyim” dedi.  
 
‘Kameralara bakıldığında her şey ortaya çıkacaktır’
 
Ç.A.’nın ifadesinde ise, “Olayın yaşandığını görür görmez yanlarına gittik. Ben erkek şahsın omzundan tuttum, arkadaşım da kadının darp edilememesi için kadının önüne geçti. Bunun üzerine erkek şahıs bize hakaret etmeye başladı sonra birkaç adım geriye giderek silahı ile ateş etti. Erkek şahıs bize hiçbir şekilde polis olduğunu söylemedi ayrıca şahısların şakalaşır gibi halleri yoktu. Şahıslar birbirine bağırıp çağırıyordu. Ben kesinlikle erkek şahsa vurmadım sadece omzundan tutarak uzaklaştırdım. Üzerime atılan iftiraları kabul etmiyorum. Zaten kameralar incelendiğinde her şey ortaya çıkacaktır” diyerek şikâyetçi olduğunu dile getirdi.
 
Z.M., şiddeti kabul etmedi şiddet kamerada görüntülendi
 
Z.M.’nin alınan ifadesinde H.A.’nın erkek arkadaşı olduğunu, şakalaştıklarını, kendisine herhangi bir darbın olmadığını söylese de kameralarda şiddete uğradığı an be an görüntülendiği görüldü.
 
3 kişiye ayrı ayrı ceza istendi
 
Soruşturmanın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise A.E. ve Ç.A.’ya “basit yaralama” suçundan 4 aydan 1 yıla kadar, H.A.’ya ise “silahla tehdit” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken ilk duruşma yarın görülecek.