Kadın Meclisi’nden BM raporuna dair açıklama

  • 16:40 21 Eylül 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye Kadın meclisi, BM raporunda yer verilen Türkiye’ye bağlı grupların işlediği “savaş suçları”ndan dolayı yargılanması istendi. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu, 14 Eylül’de Türkiye’ye bağlı grupların saldırdığı bölgelerde işlenen savaş suçlarına ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuna duyurmuştu. Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi de, rapora ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 
 
‘Olumlu bir adım’
 
Raporda, bölgede halklara karşı katliam, kaçırma, işkence, göç ve kültürel soykırım suçlarının belgelendiğinin belirtildi. Açıklamada, bu suçların “savaş suçu” kapsamında olduğu vurgulandı.  Ayrıca raporun bölgede uygulanan şiddet ve savaş suçlarını belgelemede olumlu bir adım olduğunun altı çizildi. 
 
‘Demografik yapının değiştirilmesine dönük politikalar’
 
Açıklamanın devamında  şu ifadelere yer verildi: “Bu suçlardan doğrudan Türk devletinin sorumlu tutulmasını ve onun emriyle yapıldığının doğrulanmasını istiyoruz. Kürt bölgelerinde demografik yapının değiştirilmesine dönük politikalar ortaya çıkmıştır. Türk devleti bölge halkını göç ettirip yerine çete ailelerini yerleştirmektedir.”
 
Son olarak açıklamada, “Suriye’den çekilmesi ve bölgenin gerçek halkının topraklarına dönebilmesi için Türk devleti üzerinde baskı oluşturmaya çağırıyoruz. Suriye halkının acıları ancak bu şekilde diner” denildi.