Hasta tutsak Zeynep arkadaşlarının yardımıyla ayakta duruyor

  • 09:05 24 Ekim 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Kanser hastası tutsak Zeynep Tekin’in kardeşi Fatma Tekin, “Dışarıda tedavi oluyordu ama şuan içerde tedavi olamıyor. Talebimiz Zeynep’in bir an önce tahliye edilmesi” diyerek tüm hasta tutsakların serbest bırakılması çağrısı yaptı. 
 
Türkiye’de her geçen gün artan hak ihlallerinden en çok etkilenen alanlardan biri cezaevleri.Pandemi koşullarıyla birlikte derinleşen sorunlar, tutsakların ölüme terk edilmesine zemin sunuyor. Özellikle hasta tutsakların tedavi koşullarının ortadan kaldırıldığı bu süreçte, tutsak ailelerinin en büyük korkusu, cezaevinden gelecek ölüm haberi.
 
Yüzlerce hasta tutsaktan biri olan Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan kanser hastası Zeynep Tekin (47), 2012 yılında katıldığı Newroz gerekçesiyle tutuklanarak bir ay sonra tahliye edileceği Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilir. Aradan geçen 8 yılın ardından, Yargıtay tarafından cezası onanır ve yeniden tutuklanır. Yaklaşık bir aydır Şırnak Cezaevi’nde tutuklu bulunan Zeynep, mide kanseri ve sırtında tümör bulunuyor.
 
‘İçerde tedavi olamıyor’
 
Cezaevinde tedavisi yapılmayan Zeynep’in ablası Fatma Tekin, kardeşinin koğuş arkadaşları sayesinde ayakta durabildiğini dile getirerek, “Pandemi koşulları ile birlikte cezaevindeki sorunlar da arttı. Cezaevine görüşe gidemiyoruz. Sadece ayda bir defa kapalı görüş yapabiliyoruz. Onun birçok hastalığı var. Ailede genetik kanser hastalığı var ve aileden birçok kişi bu rahatsızlıktan ötürü yaşamını yitirdi. Dışarıda tedavi oluyordu ama şu an içerde tedavi olamıyor. Durumu hiç iyi değil” sözleriyle sağlık durumunun ciddiyetine dikkat çekti.
 
‘Arkadaşlarının yardımıyla ayakta kalabiliyor’
 
Zeynep’in çocuklarıyla her görüştüğünde çok ağrısının olduğunu ve oturamadığını kaydettiğini söyleyen Fatma, “Polisler de Zeynep’in rahatsızlığını biliyorlardı. Onların kendisi eve onu almaya geldiklerinde haftada 3 defa hastaneye gittiğini bildiklerini söylemişler. Tutuklanmadan 15 gün önce ise traktörden düşerek sırt kemiğini kırdı. Buna rağmen gelip onu aldılar. Adana’da tedavi oluyordu. Şuan cezaevi ortamında tedavi olabilme koşulu yok. Orası kapalı ortam ve pandemi de oluşunca hastalığı daha kötü bir hal aldı. Bardağını bile yıkayamıyor. Koğuş arkadaşlarının yardımıyla ayakta kalabiliyor. Çocukları görüşe gittiğinde onun oturamadığını ve çok ağrısı olduğunu söylüyorlar” dedi. 
 
‘Hasta haliyle ellerini kelepçeleyerek cezaevine gönderdiler’
 
Yaklaşık 3 hafta önce Zeynep’i almak için eve gelen polislerin Zeynep evde olmadığı halde “Zeynep’i vermezseniz evi didik didik aramaya başlayacağız” dediğini kaydeden Fatma, “Ekim ayının başıydı ve Zeynep o gün evde değildi. Komşularına gitmişti ama polisler ısrarla ‘Zeynep gelmezse evi aramaya başlayacağız deyip durdular. Zeynep sonra eve geldi ve onu alıp götürdüler.2012 yılında birlikte yargılandığımız davadan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onandı diye hasta haliyle ellerini kelepçeleyerek cezaevine gönderdiler. Ben de aynı davadan 2015 yılında cezaevine girdim” diye konuştu.
 
‘Bir an önce tahliye edilmeli’
 
Tutsakların Covid-19 salgınından korunamadığını ve gerekli hijyen malzemelerini de kendilerinin karşıladığını belirten Fatma şöyle konuştu: “Tutsaklar kendi imkanlarıyla pandemiden korunmaya çalışıyor. İdare onlara hiçbir malzeme vermiyor hepsini kendileri almak zorundalar. Tek talebimiz Zeynep’in bir an önce tahliye edilmesi ve dışarıda tedavisine devam edilmesidir. Özellikle hasta tutsakların çıkması gerekiyor.”