TJA: Beritan’ın direniş çizgisinde yaşamımızı inşa ediyoruz

  • 15:02 24 Ekim 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJA, yaptığı açıklamayla Kürt Özgürlük Savaşçısı Gülnaz Karataş’ı şahadetinin 28’inci yılında anarak, “İhanetin ve işbirlikçiliğin kök salmaya başladığı bu süreçte Berîtan, eylemi ile var olan ihanet ve teslimiyeti boşa çıkarmıştır” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) yaptığı yazılı açıklama ile 25 Ekim 1992 yılında şahadete ulaşan Gülnaz Karataş’ı (Beritan) andı.Son zamanlarda Kürt kadınlarına dönük baskı ve özel savaş politikalarına da değinilen açıklamada yaşadıkları her ne olursa olsun asla yılmayacakları ve mücadelelerini büyütecekleri mesajı verildi. 
 
“Kürt Kadın Mücadelesi, her dönem, işbirlikçi ve ihanetçi çizgiye karşı mücadele içinde olmuş ve olacaktır” denilen açıklamanın tamamı şöyle:
 
“Sömürülen halkların mücadelesinde, kadınlar her zaman öncülük etmiştir. Bu kadınlardan biri de Berîtan’dır (Gülnaz Karataş).  İhanetin ve işbirlikçiliğin kök salmaya başladığı bu süreçte, Rindexanlarin Besêlerin, Zarifelerin direnişçi ve mücadeleci ruhunu barındıran Berîtan, eylemi ile var olan ihanet ve teslimiyeti boşa çıkararak cevap olmuştur.
 
Kürt Kadın Mücadelesi, her dönem, işbirlikçi ve ihanetçi çizgiye karşı mücadele içinde olmuş ve olacaktır. Biz kadınlar, bu direniş çizgisini esas aldığımızı ve onun sürdürücüsü olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Son zamanlarda, Kürt Kadın Mücadelemize dönük yapılan yoğun baskılar ve tutuklamalara karşı bu süreçte de direnişimizden ödün vermeden yolumuza devam ediyor ve Berîtan yoldaşın biz kadınlara bıraktığı direniş çizgisinde yaşamımızı inşa ediyoruz.
 
Şahadetinin 28. Yıl dönümün de Berîtan ( Gülnaz KARATAŞ) şahsında kadın özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşen tüm kadın yoldaşlarımızı anıyor mücadele miraslarına sahip çıkarak yürüyüşümüzü devam edeceğimizi belirtiyoruz.
 
Bu temelde, Kürt Kadın Hareketi olarak son süreçte yoğunlaşarak gelişen özel savaş, siyasi soykırım, taciz, tecavüz, kadın kırımına karşı 'Em Xwe Diparêzin' (Kendimizi savunuyoruz) şiarı ile yaşamın her alanında, her türlü şiddete karşı kendimizi örgütlüyor ve mücadelemizi yükseltiyoruz.”