Kongreya Star direnişi büyütmek için yollarda

  • 15:20 24 Ekim 2020
  • Güncel
KOBANE - Kongreya Star Fırat Bölgesi’nde ‘Katliam ve işgale Hayır, Kadın ve yaşamı koruyacağız’ sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı ve kadına yönelik şiddete karşı Kongreya Star’ın başlattığı ‘Katliam ve işgale Hayır, Kadın ve yaşamı koruyacağız’ kampanyası çerçevesinde yüzlerce Kobaneli, Özerk Yönetime bağlı Kurum, Meclis ve sivil toplum kurumlarının katılımıyla YPJ’e destek vermek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. 
 
Yürüyüş Kobane’nin Özgür Kadın Meydanın da başlayıp, YPJ, Kongreya Star ve Şehit Aile Kurumunun bayrakları ve sloganlar eşliğinde Şehit Agit Meydanı’nda son buldu.Burada devrimde yaşamını yitirmiş özgürlük savaşçıları için bir dakikalık saygı duruşundan sonra Kongreya Star Sözcüsü Mizgin Xelil konuşma gerçekleştirdi. 
 
‘YPJ direnişini selamlıyoruz’
 
Mizgin, YPJ’nin Abdullah Öcalan’ın felsefesi temelinde eğitim gördüğü ve bu felsefe temelinde DAİŞ çeteleri ve Türkiye Devletine karşı büyük direnişler sergilediğini vurgulayarak; “ YPJ güçleri Kobane, Minbic, Rakka ve en son Derezor’a kadar büyük bir direniş sergileyerek devrime mührünü vurup, zafer sözünü verdiler. Bütün dünyada öncü kadın rolünü alıp, Ortadoğu’da kadının sembolü oldu. Kongreya Star olarak bizde YPJ’nin direnişini ve mücadelelerini selamlıyoruz ve söz veriyoruz ki onlar nasıl DAİŞ’e karşı savaştılarsa bizde erkek egemenlikli devlet zihniyeti ve işgalcilere karşı savaşıp, mücadele edip, zafere ulaşacağız” dedi.