Til Rifat’ta katledilen çocuklar anıldı: Hesabı sorulsun

  • 18:08 2 Aralık 2020
  • Güncel
ŞEHBA - Efrîn Kanton Meclisi, Til Rifat’ta bir yıl önce Türkiye ve ona bağlı grupların katlettiği 8’i çocuk 10 kişi için anma gerçekleştirdi. 
 
Efrîn Kanton Meclisi, geçen yıl Türkiye ve ona bağlı grupların saldırısı sonucu Til Rifat’ta 8’i çocuk 10 kişinin katledilmesini yaptığı açıklama ile kınadı. Şehba Kantonu’nun Til Rifat kenti girişinde bulunan Til Rifat Katliamı Şehitleri Kavşağı’nda yapılan açıklamaya katledilen çocukların aileleri ve kurum temsilcileri katıldı. Açıklamada ayrıca katledilen çocukların fotoğrafları da taşındı. 
 
Açıklamayı Efrîn Kantonu Meclisi üyesi Zehrîban Hisên okudu. 
 
Efrîn’in 3 yıl önce Türkiye ve ona bağlı gruplar tarafından yakıldığı ifade edilen açıklamada, Efrîn’de günlük olarak kaçırma, katliam, talan olaylarının yaşandığı hatırlatıldı. Türkiye’nin Efrîn’de demografik yapıyı değiştirdiği belirtilen açıklamada, “Türk devleti yürüttüğü siyaset ile Efrînlilerin topraklarını terk etmesini istiyor. Topraklarından göç edenlere de her gün toplarla saldırıyor. Türk devleti bu saldırılarıyla Til Rifat, Aqibê ve Başmara’da katliam gerçekleştirdi. Til Rifat katliamı üzerinden bir yıl geçti. Uluslararası İnsan Hakları Meclisi İnceleme Komitesi bu katliamı bir savaş suçu olarak nitelendirdi. Ancak katliamcılardan hesap sorulmadı” ifadeleri kullanıldı.
 
Til Rifat katliamında yaşamını yitirenlerin hesabının Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan sorulması çağrısında bulunulan açıklamada, “Tüm insan hakları örgütleri Suriye muhalefetini terör listesine eklemelidir. Çünkü Suriye muhalefeti Erdoğan ile birlikte Efrîn’de katliam gerçekleştiriyor” denildi.