Ülkemi ben yönetsem nasıl bir yer olur?

  • 17:32 18 Ocak 2021
  • Güncel
İSTANBUL - SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, “#ÜlkemiBenYönetsem” adıyla web sitesi açtı. Kadın liderliğinde bir ülkenin nasıl olacağını ortaya koymak amacıyla açılan sitede, kadınlar düşüncelerini paylaşırken, sonuçlar derlenerek rapor haline getirilecek.
 
SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, kadın liderliğinde bir ülkenin nasıl olacağını ortaya koymak amacıyla sesdernegi.org adlı sitelerinde “c” adıyla bir bölüm açtı. Dernek açtığı bu bölüm ile Türkiye'de ve dünyada ülkeleri kadınların yönetmeleri halinde neler yapabileceklerini ve kadın liderliğinin Türkiye ve dünyayı nasıl yaşanılır bir yer haline getirebileceklerini göstermeyi amaçlıyor.
 
SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç’ın imzası ile yayınlanan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “Krizi en iyi yöneten ülkelerin yönetimde kadın politikacılar bulunuyor. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği bu alanda kadınların politikada ve karar alma mekanizmalarında eşit ve etkin biçimde var olması gerektiğine inanıyor. Bu çerçevede kadınların yönetimiyle ülkelerin ve dünyanın daha yaşanılır bir yer olabileceğine dikkat çekmek ve etkileşimli bir biçimde ortaya koymak üzere bir web sitesi geliştirdi. #ÜlkemiBenYönetsem sesdernegi.org/ulkemi-ben-yonetsem adını taşıyan siteye giren kadınlar, kendilerinin seçilmiş veya atanmış yöneticiler olmaları durumunda Türkiye'yi nasıl yöneteceklerini bir cümleyle paylaşacak.”
 
Türkiye ve dünya nasıl bir yer olurdu?
 
Pandemi döneminde kadınların yönettiği ülkelerin süreç yönetiminde başarılı olmalarının kendilerine ilham verdiğini belirten Gülseren, “Dünyada sadece 25 ülkede hükümet ya da devlet başkanı kadın. Biz kadın liderliğinin eşit olarak politikada ve karar mekanizmalarında var olduğu bir ülkenin ve dünyanın daha yaşanılır olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla #ÜlkemiBenYönetsem web sitesini geliştirdik.  Kadınların kendilerini, ülkesini yöneten seçilmiş veya atanmış bir kadın olarak görmesini ve Türkiye'yi nasıl yöneteceklerini bir cümleyle paylaşmalarını istiyoruz. Karar mekanizmalarında seçilmiş veya atanmış olmaları durumunda; ne karar alırlardı? Neyi değiştirirlerdi? Nasıl davranırlardı? Eğer kadınlar ülkelerini yönetseydi Türkiye ve dünya nasıl bir yer olurdu? Kadınların katılımıyla ortaya çıkacak tabloyu herkese göstermek istiyoruz. Biz çok güzel olacağına inanıyoruz. ‘Ülkemi ben yönetseydim' diye düşünün ve yaşanılır bir dünyayı hayal etmemize yardımcı olun” ifadelerine yer verildi.
 
Sonuçlar raporlaştırılacak
 
Ülkesini yönetmeyi hayal eden kadınlar sesdernegi.org/ulkemi-ben-yonetsem sitesine girdiklerinde yazacakları ifade görselleşecek. Ayrıca katılımcılar isterse bu içeriği sosyal medyadan paylaşabilecek. Burada ifade edilen görüşler bir süre sonra bir rapor halinde kamuoyuyla paylaşılacak.