Newroz: Kadınların savaşı halkları bir araya getiriyor

  • 09:02 1 Ocak 2018
  • Güncel
Devrîm Amed-Zeynep Kizilirmak
 
DÊRAZOR - YPJ Genel Komutanı Newroz Ehmed, Rojava Devrimi ile başlayan ve artık Kuzey Suriye'de tüm halklardan kadınların savunma örgütüne dönüşen YPJ'nin bölgede yaşayan tüm kadınlar için özgürlük garantisi olduğunu söyledi. Newroz, "Biz bugün sadece Rojava Kürdistan'ındaki kadınların özgürlüğü için mücadele etmiyoruz. Tüm dünya kadınları için bir mirasız" dedi. 
 
Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) kadın özsavunma gücü olarak tüm dünyada ilgi ile takip ediliyor. Giderek tüm bölgenin kadın savunma gücüne dönüşen ve her halktan kadınların sahiplendiği YPJ'nin Suriye'deki kadınlar başta olmak üzere tüm dünyadaki kadınlar için anlamını YPJ Genel Komutanı Newroz Ehmed değerlendirdi.
 
'Her halktan kadının savunması için varız'
 
Kürt kadın hareketinin mücadele mirası üzerine kurulan YPJ'nin giderek enternasyonal kadın birliğine dönüştüğünü kaydeden Newroz, "YPJ'nin kuruluşundan bu güne diğer halklardan destek gördük. Rojava Kürdistan'ından temelleri atıldı ancak kadın savunması artık Suriye'nin bütünü için model haline geldi. Bu YPJ'nin mücadelesi sayesinde oldu. Suriye'de savaşın başladığı günden bu yana en büyük zararı kadınlar gördü biz YPJ kadın hakları ve toplumun haklarını korumaya aldık” dedi. 
 
‘Arap kadınları üzerinde yoğun etkisi oldu’
 
“Arap halkı içinde bunu daha yoğun etkisini görmek mümkün” diyen Newroz,  “Kürt kadınlar demokratik ulus çerçevesinde özsavunma ile kendini korumayı bilirken, Araplarda bu durum daha geç başladı ve bu kadınların savaştan daha fazla zarar görmesine neden oldu" diye konuştu. 
 
‘YPJ sömürgeci zihniyete cevap oldu’
 
Kadın özgürlük sorununa dikkat çeken Newroz, şunları söyledi: "Sömürgeci sistem kendini en çok kadını köleleştirerek var ediyor. Sistemini kadın kırımı ve sömürüsü üzerinden kuruyor. Bu yüzden Rojava Devrimi sömürgeciliğe karşı başkaldırısını kadınların güçlü katılımı ile başlattı. Bu gelişme Ortadoğu genelinde etkisini göstermeye başladı. Başladığımız günden bu yana adım adım kadın ordusunu örgütledik. Kadınlar erkek egemen baskı nedeniyle katılmakta çekiniyordu, kendi gücünü gördükçe bize gelmeye başladı ve böyle büyüdük. Kadınlar artık YPJ ile kendi örgütlü gücünü güveniyor. Çünkü kendi savunmasını kendi geleceğini kendisi savunmak istiyor ve YPJ'nin büyümesi tüm dünya kadınları için bir model olacak."
 
'Yaşamı öldürmeye çalışanlara karşı büyüyoruz'
 
Kürt kadınların kurduğu YPJ'ye hem Ortadoğu’dan hem de dünyanın birçok ülkesinden kadınların katıldığına işaret eden Newroz, "Halklarda ülkelerden birçok kadın saflarımıza geliyor. Yaşamın her yerde öldürülmesine karşı kadınlar savaşmak istiyor ve kendi gücü ile ayakta kalan bir sistemin tüm dünya için kurulmasını istiyor. DAİŞ gibi vahşi bir örgüt tüm insanlığı tehdit ediyordu ve en çok kadınlara saldırıyordu, bu bütün kadınlar için tehditti, bunu gördüler” ifadelerini kullandı. 
 
'Toplumun hücrelerinde örgütlendik'
 
"YPJ kendini toplum hücrelerinde örgütledi" diyen Newroz, "Rojava Devrimi kadınları geliştirdi. Savaştaki tecrübe siyasi ve ahlaki olarak topluma da yansıdı. Savaşta yer almak kadınların iradesine ortaya çıkardı. YPJ toplumun her alanında eğitimlerle kadınların örgütlülüğünü güçlendiriyor. Savaşta irade olarak yer alan kadınlar toplumda, siyasette irade olarak yer alması için çalışmalar yürütüyoruz. Örneğin eşit temsiliyeti çalışmalarımızda oturttuk ve ordu da cinsiyetçiliği aşmakta büyük aşamalar kaydettik" diye konuştu. 
 
Siyah çarşaflardan özgürlüğe…
 
Reqa, Tebqa, Minbiç ve Dêrezor'un kurtarılmasıyla kadınların YPJ'yi nasıl karşıladığını ve yaşamlarından nelerin değiştiğini de anlatan Newroz,  "Kurtardığımız bu alanlarda kadınların öfke ile çarşaflarını çıkarıp yakması özgürlüğe ne kadar susadıklarının işaretiydi. Biz bugün sadece Rojava Kürdistan'ındaki kadınların özgürlüğü için mücadele etmiyoruz. Bu bilinçle konferanslar düzenliyoruz. Amacımız savaşlar ve kadınlar üzerinden kendini var eden tecavüz kültürünü parçalayıp kadınlar için özgür yaşam alanları yaratmak. Kölelik sistemini parçaladık, şimdi yeni yaşam yöntemlerini oluşturma için mücadele ediyoruz. Toplumun özgürlüğü kadının özgürlüğünden geçer, birlik ve mücadele kesin zafere götürüyor götürecek. Gün be gün mücadele büyüyecek ve bundan sonra başka kurtarılan alanlar olmak üzere bir daha kadınların karanlığa gömülmesini önlemek için özsavunmamızı güçlendireceğiz" dedi. 
 
‘Sozdar, Şevîn, Koçerîn, Bengîn, Nalîn…’
 
YPJ'nin özgürlük savaşında büyük bedeller ödediğini vurgulayarak, yaşamını yitiren kadın devrimcilerin hayalleriyle yürüdüklerini söyleyen Newroz, "Sozdar, Şevîn, Koçerîn, Bengîn, Nalîn… Bizim başarımızın mimarı şehit düşen bu yoldaşlarımızdır. Bu mücadele adım adım bu günlere geldiyse onların sayesinde oldu. Askeri taktikler konusunda yürüttükleri çalışmalar savaştaki kahramanlıkları kadınların savunması için dünyaya miras oldu. Bu yüzden bir çok kez kadınlar hedef alındı, her saldırı aynı zamanda kadın özgürlük çizgisine yapıldı. Kadın gücü ile şehitler çizgisinde mücadelemiz bu yüzden daha güçlü olacak" diye kaydetti. 
 
Kadınların savaşı tüm ulusları bir araya getirdi
 
Kuzey Suriye'de adım adım bir sistem örüldüğünü ve kadınların YPJ'den aldıkları güçle bu sisteme dahil olduklarını kaydeden Newroz, tüm dünyada kadınların ordularda savaştığını ancak, kendi sistemini oluşturmak yerine erkeğin sistemine dahil olduğunu  belirterek, YPJ'nin farkının kadın sistemi oluşturmak olduğunu söyledi. 
 
Kadınlara çağrı 
 
Newroz son olarak şu çağrıyı yaptı: "Çağrımız tüm kadınlara sömürgeci erkek zihniyeti ve iktidarına karşı irade olmak için örgütlenmeliyiz. YPJ'nin oluşturduğu etki ve güç tüm kadınlara mirastır. Tüm kadınlar savunma mücadelesinde yer almalı ve bu mücadeleyi büyütmelidir."