'Hayvanlara yönelik şiddete karşı cezalar yetersiz'

  • 15:57 19 Ocak 2018
  • Güncel
İSTANBUL - Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Hayvanları Koruma Tasarısı'nı eleştiren hayvan hakları örgütleri, hayvanlara yönelik şiddet eylemlerine ilişkin cezaların yeterli derecede caydırıcı olmadığını kaydederek, cezaların alt sınırının en az yıl hapis olması gerektiğini söyledi. 
 
Dört Ayaklı Şehir, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Hayvanlara Adalet Derneği (HAD), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanarak görüş istemiyle başsavcılıkların adalet komisyonlarına gönderilen "Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, "Adalet Bakanlığı'nın tasarısında hayvanlara adalet yok" yazılı pankart asıldı. 
 
'İşlevsizliği ortada olan bir metin'
 
Toplantıda ilk olarak söz alan Dört Ayaklı Şehir aktivisti Başak Deniz Özdoğan, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yasa tasarısına sivil toplum kuruluşları olarak karşı olduklarını söyledi. Başak, "Tasarı, bu haliyle hayvanları ve onların haklarını korumaktan oldukça uzaktır. Tasarı, hukuki ve pratik anlamda çok sayıda muğlaklığı barındırmakta, vatandaşların anayasal haklarını sınırlandırmaktadır ve öngördüğü cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle de günbegün artış gösteren toplumsal şiddeti önleyebilmek adına işlevsizliği ortada olan bir metindir" dedi.
 
'Cezalar yeterince caydırıcı değil'
 
Tasarının belediyelerin sorumluluğunu göz ardı ettiğini ve belediyeler için cezasızlığa yol açacağını kaydeden Başak, tasarıda öngörülen hapis cezalarının açılması muhtemel davaların çoğunda erteleneceğini ve adli para cezasına çevrileceğini söyledi. Başak, bu nedenle cezai müeyyidelerin caydırıcı olmadığını ifade etti. Hayvan hakları savunucuları ve hukukçular olarak, hayvana yönelen şiddet eylemlerinin cezasının alt sınırının en az 3 yıl hapis cezası olması gerektiğini dile getiren Başak, "Düzenleme bu şekilde yapılmalıdır ki failler, 'iyi hal indirimi'nden faydalanarak toplumumuzun içinde yaşayamasın" dedi.